44. Pentin Olympilaiset 21.7.2018 tulokset

Tulokset Pentin olympialaiset 21.7.2018  Pylkönmäki

Käsi-ajanotto,  ei eräjakoja

tuulimittaus pituus  P/T 13  ja P/T15

 

Miehet

SAAPPAAN HEITTO

  1. Jyri Lehtonen               Yrittävä             30,89
  2. Juho Nykänen              Paimio               29,69
  3. Tuomas Erkkilä            Yrittävä             28,09
  4. Joni Lehtonen              Yrittävä             27,88
  5. Petri Hänninen             Laukaa              27,78
  6. Ilkka Pietiläinen           Salaseura          27,69
  7. Aapo Malinen              Jyväskylä           27,09
  8. Jani Löytömäki            Yrittävä             26,02
  9. Aki Kallionsivu              Yrittävä             24,82
  10. Mikko Kallio                 Yrittävä             24,60
  11. Eero Mäkinen              Yrittävä             23,89
  12. Pasi Hyyppä                  Espoo                23,66
  13. Riku Pietiläinen            Salaseura          22,50
  14. Joonas Hurskainen      Uuraisten

    urheilijat            16,15

  15. Nooa Smith                  hyvä yritys        7,27

     

M300 m

  1. Samu Tuominen          Yrittävä             44,6
  2. Janne Riihimäki            Uuraisten

    urheilijat            47,1

  3. Juho Nykänen              Paimio               47,3
  4. Joonas Hurskainen      Uuraisten

    urheilijat             48,6

  5. Tuomas Meriruoho     Turku                 52,7
  6. Toni Tuhkio                  Kuopio               55,1

     

     

M17 keihäs

  1. Juho Järvinen               Kiva                    67,19

    65,54  65,75  67,19  65,75  64,92   X

  2. Joosua Sivil                   Laukaa              44,67

    X  39,10  44,67  40,09  38,61  39,12

     

     

 

P15 300m

  1. Kristian Moreno          Yrittävä             56,7

 

P15 Pituus  ( tuulimittaus)

      1.  Pate Piamphran              Yrittävä             3,65/ 0,9

          3,65/0,9  3,54/-0,1  X  X 

  1. Kristian Moreno          Yrittävä             3,47/0,8

    3,39/0,1  3,47/0,8  3,40/-0,6  3,26/-0,3

     

P13 300m

  1. Vilho Stenman      Uuraisten

    urheilijat            46,7

  2. Oliver Hautanen   Dallas texas      55,2
  3. Juho Kuoppala      Tre Ilves            55,9

P13 keihäs

  1. Oliver Hautanen          Dallas texas      29,03

    X  26,84  26,08  27,99  29,03  24,97

P13 Pituus (tuulimittaus)

  1. Vilho Tsenman             Uuraisten

    urheiljat             4,39/ -0,1

       4,34/-0,7  4,38/-0,2  4,25/0,7  4,39/-0,1

  1. Veeti Pakkanen            JKU                     3,99/ 0,5

    X  3,88/-0,6  3,99/-0,1  X

  2. Juho Kuoppala             Tre Ilves            3,32/ 0,0

    2,88/–0,3  3,14/-0,8  3,32/0,0  3,28/-0,3

  3. Oliver Hautanen          Dallas texas      3,32/0,0

    2,85/-0,8  X  3,19/0,2  3,32/0,0

P11 Pituus  ( ei tuulimittausta)

  1. Joel Myllyntaus            JKU                     3,33

    3,74  3,75  3,74  3,76

  2. Onni Matilainen           Palokka             3,40

    3,13  3,27  3,40  3,16

  3. Aaro Kuorelahti           JKU                     3,33

    3,18  3,33  3,15  3,15

  4. Hermanni Tarvainen   Vantaa              3,33

    3,33  3,05  2,78  X

  5. Joona Hänninen          IHK Vantaa       3,21

    3,21  2,73  2,96  2,62

     

  6. Santeri Hyyppä            Kauklahden

    Pyrintö               3,11

          3,11  3,01  3,09  X

  1. Topi Löytömäki           Yrittävä             2,71

    2,16  2,60  2,71f  2,20

  2. Aleksi Vesiaho              Muuramen

    yritys                  2,64

            2,45  X  2,64  2,49

P11 100m

  1. Hermanni Tarvainen   Vantaa              15,6
  2. Aaro Kuorelahti           JKU                     15,7
  3. Joel Myllyntaus            JKU                     16,1
  4. Joona Hänninen          IHK Vantaa       16,9
  5. Santeri Hyyppä            Klauklahden

    pyrintö               17,0

  6. Onni Matilainen           Palokka             17,8
  7. Aleksi Vesiaho              Muuramen

    yritys                  19,1

P9 100m

  1. Eelis Marttinen            KIVA                   17,2
  2. Otto Kajuutti                KIVA                   17,3
  3. Dino Durante               Ranska              18,8
  4. Kristian Leppälä           Seinäjoki           19,4
  5. Nooa Smith                  Helsinki             20,7

P9 pituus ( ei tuulimittausta)

  1. Otto Kajuutti                KIVA                   3,41

    3,17  3,41  X 3,33

  2. Eelis Marttinen            KIVA                   3,26

    3,13  3,00 3,26  3,25

  3. Peetu Repo                   Toijalan vauhti 2,75

    2,65  2,59  2,75  2,69

  4. Eetu Vesiaho                Muuramen

    yritys                  2,70

              2,44  X  2,70  2,40

  1. Niilo Matilainen           Palokka             2,60

    2,59  2,51  2,60  2,59

  2. Eppu Repo                    Toijalan vauhti 2,27

    2,27  2,21  2,19  2,16

 

 

P8 60m

  1. Sebastian Sironen       Tampere           10,7
  2. Peetu Repo                   Toijalan vauhti 10,9
  3. Elmeri Sironen             Alajärven

    ankkuri              11,1

P7 60m

  1. Topias Kokkinen          Kiho                   10,9
  2. Eemil Hyyppä               Kauklahden

    pyrintö               11.0

  3. Niilo Matilainen           Jyväskylä           11,4
  4. Enso Silvonen               Soinin sisu         11,5
  5. Eetu Vesiaho                Muuramen

    yritys                  11,6

  6. Eetu Sivula                    Muurame          12,9

6.Sulo Hakala                      Karstula             12,9

8. Eemeli Marttinen           KIVA                   13,4

9. Kimi Kemppainen           Saarijärvi           14,2

 

P6 60m

  1. Vilho Kestinmäki          Ähtärin urh.      12,1
  2. Jase Sironen                 Pylkönmäki       12,3
  3. Konsta Rosti                 SAPU                  12,6
  4. Hugo Hurskainen         Uuraisten

    urheilijat            13,3

  5. Aleksanteri Vehviläinen Yrttävä          13,4
  6. Marco Kallionsivu       Pylkönmäki       14.0
  7. Joa Kivistö                    Yrittävä             14,5
  8. Julius Ollila                    Helsinki             14,9

 

P5 60m

  1. Eppu Repo                    Toijalan vauhti 12,5
  2. Topias Viinikka             Keuruu               13,4
  3. Eeli Mäkelä                   Palokka             13,9
  4. Verneri Viitanen          Yrittävä             14,8
  5. Paavo Vihanninjoki     Pylkönmäki       17,2
  6. Leo Hautakangas        Jyväskylä           17,8
  7. Niki Kemppainen         Saarijärvi           18,3

 

 

P4 40m

  1. Elias Poikonen             Karstula             10,6
  2. Eeli Rantala                  KIVA                   10,7
  3. Sakari Moreno             Yrittävä             10,7
  4. Leevi Ahlgren               Yrittävä             12.0
  5. Sedrik Winter               Kallion urheilijat 12,1
  6. Mikael Pöntinen          Alajärven

    ankkurit             12,3

  7. Matias Parviainen       Yrittävä             13,6
  8. Lauri Talaskivi              Jyväskylä           14,6
  9. Teo Kolosalmi              Kolonkulma

    kuorevesi          38,4

  10. Onni Tarvainen            KIVA                   39,8

     

P3 40m

  1. Samuel Malinen           Jyväskylä           13,8
  2. Eino Matilainen           Palokka             14,5
  3. Väinö Oikari                 KIVA                   15,9
  4. Voitto Liimatainen      Ruutana            16,0
  5. Juuso Valtoaho            Karstula             22,7
  6. Väinö Marttinen          Laukaa              27,1
  7. Iivo Kuitunen                Jyväskylä           32,1
  8. Otto Tarvainen            KIVA                   42,5
  9. Lenni Lappalainen       Oulu                   44,4
  10. Eemeli Kettunen          SAPU                  53,3
  11. Antton Riihimäki          Uuraisten

    urheilijat            58,0

  12. Paju Kalenius                Johanneksen

    pojat                  1,10,8

NAISET

SAAPPAAN HEITTO

  1. Kaisa Juvonen              saapasnaiset    22,74
  2. Katja Honkonen           Yrittävä             19,35
  3. Satu Honkonen            KIVA                   19,04
  4. Saara Juvonen             saapasnaiset    14,88
  5. Maria Hurskainen        Uuraisten

    urheilijat            12,84

  6. Tiina Laajala                 Tahdonvoiman

    timpuri ry          12,01

  7. Saija Kotilainen            Yrittävä             11,40
  8. Edith Ylisaari                saapasnaiset    3,90

     

 

N 300

  1. Mailis Savela                Helsinki             57,5
  2. Minna Salonen             Kannonkosken

    kiho                    58,1

  3. Maria Hurskainen        Uuraisten

    urheilijat            1,01,0

  4. Iiris Savela                    Helsinki             1,02,8
  5. Hanna Tuhkio               Kuopio               1,12,0

T15 300m

  1. Jenni Kiminkinen          JKU                     46,8
  2. Emilia Malinen             Yrittävä             51,5

T15 keihäs

  1. Helmiina Kynnäs          SAPU                  42,13

    42,13  X  40,63  41,06  41,45  41,51

  2. Jenni Honkonen           Yrittävä             21,37

    X  X  19,66  21,37  X  X

  3. Emilia Malinen             Yrittävä             18,91

    18,85  18,91  X  X  X  X

T15 Pituus ( tuulimittaus)

  1. Jenni Kiminkinen          JKU                     4,33/-0,1

    X  X  4,11/-0,9  4,27/-1,2  4,33/-0,1  X

  2. Emilia Malinen             Yrittävä             4,26/0,6

    4,06/0,4  4,11/-0,5  4,20/-0,5  4,19/-0,8  X  4,26/0,6

  3. Jenni Honkonen           Yrittävä             3,69/-0,3

    2,93/-0,9  X  3,56/-0,7  3,69/-0,3  3,55/-1,0  3,56/-1,1

T15 korkeus

  1. Helmiina Kynnäs          SAPU                  1,37

    1,34 o  1,37 o 145xxx

  2. Emilia Malinen             Yrittävä             1,25

    1,20 o  1,25 o  1,28xxx

  3. Jenni Honkonen           Yrittävä             1,20

    1,20 o 1,25xx-

T13 pituus  ( tuulimittaus)

  1. Netta Kallio                  Yrittävä             4,21/-0,4

    4,18/-1,1  X  4,21/-0,4  4,17/0,5

  2. Silja Peltola                   Jämsänkosken

    ilves                    3,98/-0,8

              3,88/-0,8  X  3,98/0,5  3,79/0,6

  1. Lotta Perkiö                 SAPU                  3,87/0,2

    3,57/-1,0  3,87/0,2  3,56/-0,6  3,85/0,5

     

  2. Sofia Moreno               Yrittävä             3,68/-0,8

    3,62/0,6  X  X  3,68/-1,2,8

  3. Iida Sironen                  Yrittävä             3,65/-0,3

    3,59/-0,7  3,61/-0,1  3,63/-0,3   3,65/-0,3

  4. Iisa Silvonen                 Soinin sisu         3,46/-0,3

    3,46/-0,3  3,24/0,2  3,26/-0,8  3,06/-1,2

  5. Nea Laine                     Yrittävä             3,18/0,7

    2,88/-0,6  X  X  3,18/0,7

T13 Korkeus

  1. Lotta Perkiö                 SAPU                  1,34

    1,25o  1,28o  1,31o  1,34xo 1,37xxx

    Anni Vuori                     SAPU                  DNS

    1,10 x–

T13 300m

  1. Netta Kallio                  Yrittävä             51,7
  2. Sofia Moreno               Yrittävä             52,8
  3. Silja Peltola                   Jämsänkosken

    ilves                    55,8

  4. Nea Laine                     Yrittävä             56,7

T11 Korkeus

  1. Iida Sironen                  Yrittävä             1,11

    1,05o  1,08o  1,11o

  2. Julia Kiminkinen           JKU                     1,08

    0,95o  1,00o 1,05o  1,08o 1,11xxx

  3. Vilma Järvinen             KIVA                   1,00

    0,80o  0,85o  0,90o  0,95xo  1,00o  1,05xxx

    Savanna Mäkinen        los angeles       DNS

T11 100m

  1. Iida Sironen                  Yrittävä             15,5
  2. Julia Kiminkinen           JKU                     16,9
  3. Helmiina Malinen        Uuraisten

    urheilijat            17,2

  4. Vilma Järvinen             KIVA                   18,3
  5. Menni Mäkelä              Palokka             19,2
  6. Lilja Löytömäli             Yrittävä             19,5
  7. Eerika Ollinen               Yrittävä             23,2

 

T9 100m

  1. Elsi Leppä                      Vaajakoski        19,5
  2. Savanna Mäkinen        los angeles       20,1
  3. Essi Parkatti                  Lieto                  20,3
  4. Iina Pakkanen              Jyväskylä           20,6
  5. Emmi Hautanen           Yrittävä             20,8
  6. Elli Kestinmäki              Ähtärin

    urheilijat            20,9

  7. Edith Ylisaari                Helsinki             24,7

     

T8 60m

  1. Vilma Kokkinen            KIHO                  10,8
  2. Tinja Saariniemi           KIVA                   11,8
  3. Aada Poikonen            Karstula             12,5
  4. Miilia Lappalainen       Oulu                   13,6
  5. Krista Parviainen         Yrittävä             13,8

T7 60m

  1. Sara Myllyntaus           Jyväskylä           11,4
  2. Iina Parkatti                  Lieto                  12,0
  3. Eerika Sironen              Alajärven

    ankkurit             12,3

  4. Lupiina Kovenius         Sirkus HKI          12,6
  5. Lilja Hautakangas        Jyväskylä           12,7
  6. Essi Pakkanen              Jyväskylä           13,2
  7. Veera Viitanen             Yrittävä             14,4
  8. Kiira Hurskainen          Uuraisten

    urheilijat            15,1

  9. Veera Vihanninjoki      Suolahti             15,8
  10. Anniina Löytömäki      Soini                   16,3

T6 60m

  1. Aino Lehtone               Jyväskylä           12,5
  2. Milja Ahlgren                Yrittävä             14,1
  3. Tinja Vihanninjoki        Pylkönmäki       15,5
  4. Aino Etula                     Seinäjoki           16,0
  5. Vilma Länkinen            Yrittävä             16,4
  6. Neea Pöntinen             Alajärvi              17,0

     

T5 60m                     

  1. Ella Vesiaho                  Muuramen Yritys 13,8
  2. Linda Hänninen            Laukaa              14,4
  3. Vilma Kortelainen       Palokka             14,8
  4. Eeva Lehtonen             Jyväskylä           15,5
  5. Soma Rapila                 Sirkus Woltti HKI 15,8
  6. Oili Lappalainen           Oulu                   18,7

     

T4 40m

  1. Elisa Tuhkio                  Kuopio               10,8
  2. Emilia Saariniemi         KIVA                   11,4
  3. Vanessa Pekkanen      Jyväskylä           12,0
  4. Stella Ollila                   Helsinki             13.1
  5. Amelia Keisanen          Yrittävä             13,6
  6. Lilja Hurskainen           Uuraisten

    urheilijat            14,1

       6.Julia Kivistö                       Yrittävä             14,1

       8. Adalmiina Keisanen        Yrittävä             15,0

T3 40m

  1. Elsa Rosti                      Saarijärvi           12,7
  2. Jade Lehtonen             Ähtäri                14,4
  3. Meea Pekkanen           Karstula             14,9
  4. Eerika Räsänen            Jyväskylä           15,0
  5. Mila Räsänen               Jyväskylä           15,2
  6. Rauha Rapila                Lauttasaaren

    pyrintö HKI       15,7

  7. Emma Etula                  Seinäjoki           17,3
  8. Lumi-Helmi Kettunen  Sjärvi                 22,1
  9. Anni Nykänen               Paimio               38,5
  10. Marissa Nieminen       Saarijärvi           41,5
  11. Mirella Hänninen         Vantaa              44,5
  12. Ansa Honkonen           Yrittävä             44,8
  13. Viola Viitanen              Yrittävä             54,2

Comments are closed.