42. Pentin olympialaiset la16.7.2017 tulokset

Tulokset Pentin olympialaiset 15.7.2017  Pylkönmäki

Käsi-ajanotto,  ei eräjakoja

tuulimittaus P/T 13  ja P15

 

Miehet

SAAPPAAN HEITTO

  1. Juho Nykänen             Laukaa               28.16
  2. Eero Mäkinen              Yrittävä              27.17
  3. Sami Ylisaari                  Yrittävä              25.42

3.  Jyri Lehtonen                 Yrittävä              25.42

5. Markus Rask                    Ylläksen nousu 23.71

       6. Tomi Hyökyvaara            Yrittävä              22.38

       7. Patu Viljanen                   HPL                     21.92

       8. Mikko Kallio                      Yrittävä              21.54

       9. Franklin Zaninger            Pariisi                 21.28

     10. Mika Parkkila                   Leppävesi         20.57

     11. Mikko Seppälä                Yrittävä              19.73

     12. Pasi Sironen                     Yrittävä              19.14

     13. Toni Niinikoski                 Keuruu              18.33.

     14. Esko Hautanen                Yrittävä              17.94

    15. Tuomo Alamäki                Hkinkisaveikot 17.54

   16. Don Lyons                           DallasCowboys 17.53

  17. Risto Poikonen                   Jyväskylä          17.02

  18. Joni Lehtonen                    Yrittävä              16.25

  19. Fancis Zaninger                  Geneve             15.23

  20. Alexandre Durante          Pariisi                 14.98

  21. Osmo Hautanen                Texas                 14.00

  22. Oliver Hautanen                Texas                 11.09

  23. Nooa Smith                         Hyväyritys        4.93

 

 

 

M300 m

  1. Samu Tuominen         Yrittävä              43.0
  2. Joni Myllyntaus           Jku                      43.2
  3. Joona Tuominen        Yrittävä              45.8
  4. Juho Nykänen             Paimio               48.7
  5. Sami Ylisaari                  Hyvä yritys       49.2
  6. Joni Lehtonen             Yrittävä              50.2

P15 300m

  1. Kristian Kahma            Oulunpyrintö 45.6
  2. Huugo Schoug             Ruotsi                47.2

P15 Keihäs

  1. Santeri Sironen           Yrittävä              41.40

P15 Pituus  ( tuulimittaus)

      1.  Jonatan Kinnunen          Sapu                   5.52                     -0.9

      2. Huugo Schoug                  Ruotsi                5.07                     +1

      3. Kristian Kahma                 Oulunpyrintö 4.91                     +2,9

P13 300m

  1. Joel Viljanen                Orimattila         50.0
  2. Vilho Stenman            Uuraisten urheilijat 50.7
  3. Otto Hautanen            Yrittävä              52.0
  4. Chris Lions                     Dallascowboys 52.1
  5. Julius Viinikka              Keuruun kisailijat 60.0
  6. Kristian Moreno         Yrittävä              1.03.5

     

P13 keihäs

  1. Otto Hautanen            Yrittävä              33.52
  2. Oliver Hautanen         Dallastexas      23.25
  3. Juho Hyppönen          Jku                      21.97
  4. Chris Lions                     Dallascowboys 16.99

P13 Korkeus

  1. Otto Hautanen            Yrittävä              1.30
  2. Chris Lions                     Dallascowboys 1.30
  3. Kristian Moreno         Yrittävä              1.15

 

 

 

 

P13 Pituus ( tuulimittaus)

  1. Anton Kahma              Oulunpyrintö 4.53                     +4,2
  2. Vilho Stenman            Uuraisten urheilijat 4.09          +4,3
  3. Otto Hautanen            Yrittävä              3.93                     +0.7
  4. Kristian Moreno         Yrittävä              3.24                     +2,5
  5. Chris Lions                     Dallascowboys 3.18                   +0,4

P11 Pituus 

  1. Patrik Kinnunen          Sapu                   3.86
  2. Viljami Poikonen        Jyväskylä          3.53
  3. Oliver Halmesaari       Kiva                     3.31
  4. Lauri Saarinen              Kiva                     3.29
  5. Aatu Silvonen              Soinin sisu        3.23
  6. Tarmo Luoma-aho     Jyväskylä          3.18
  7. Joona Hänninen         1-HK vantaa     3.18
  8. Oliver Hautanen         Dallastexas      3.11
  9. Juho Hyppönen          Jku                      3.04

P11 100m

  1. Lauri Saarinen              Kiva                     16.2
  2. Patrik Kinnunen         Sapu                   16.4
  3. Oliver Hautanen         Dallastexas      16.5
  4. Oliver Halmesaari       Kiva                     16.7
  5. Aatu Silvonen              Soinin sisu        16.8
  6. Joona Hänninen         I-HK vantaa      16.9
  7. Tarmo Luoma-aho     Jyväskylä          17.0
  8. Viljami Poikonen        Jyväskylä          17.3

P11 Korkeus

  1. Viljami Poikonen        Jyväskylä          1.00
  2. Oliver Hautanen         Dallascowboys 0.95

P9 100m

  1. Joel Myllyntaus           Jku                      16.6
  2. Matti Mäkelä               Ilmajoen kisailijat 17.2
  3. Onni Matilainen          Palokka             17.9
  4. Oskari Katajamäki      Alavus                18.1
  5. Reino Hautanen         Yrittävä              18.6
  6. Aatu Hakala                  Vaasa                 21.2

 

 

 

 

 

P9 pituus

  1. Joel Myllyntaus           Jku                      3.45
  2. Matti Mäkelä               Ilmajoen kisailijat 3.35
  3. Onni Matilainen          Palokka             3.11
  4. Joonatan Kulmala      Yrittävä              3.05
  5. Elias Oittinen                Saarijärvi           2.95
  6. Reino Hautanen         Yrittävä              2.76

P8 60m

  1. Samuel Salo                Espoo                 9.9
  2. Vertti Poikonen         Jyväskylä          10.5
  3. Elias Oittinen              Saarijärvi           10.6
  4. Joonatan Kulmala     Yrittävä              10.7
  5. Eino Erjamo                 Jyväskylä          10.8
  6. Viljami Kortelainen  Palokka             11.2
  7. Jesse Hautanen         Äänekosken huima 11.3
  8. Markus Kaasalainen  Vihtavuoren pamaus 11.4

8. Dino Durante                 Ranska               11.4

10. Kristian Leppälä          Yrittävä              12.0

11. Nooa Smith                  Lontoo               12.9

12. Olli Ylitalo                      Jyväskylä          17.6

P7 60m

  1. Jesse Viinikka              Keuruun kisailjat 11.5
  2. Eetu Vilman                  Kiva                     11.8
  3. Roope Hiekkanen      Jyväskylä          12.0
  4. Peetu Repo                  Toijala                12.3
  5. Arttu Tervala                Yrittävä              16.6

P6 60m

  1. Niilo Matilainen          Palokka             12.6
  2. Enso Silvonen              Soinin sisu        12.9
  1. Jooas Oittinen             Saarijärvi           12.9

4. Kalle Rask                         Ylläksen Nousu 13.0

       5. Eetu Sivula                        Muurame         14.6

       6. Eemil Peets                       Saarijärvi           15.2

 

 

 

 

P5 60m

  1. Lusiano Hautanen      Dallastexas      12.8
  2. Sulo Hakala                   Karstula             13.7
  3. Peetu Jeskanen          Uurainen          13.9
  4. Roope Moreno           Yrittävä              14.1
  5. Vilho Kestinmäki        Ähtäri                 14.2
  6. Samuel Sariola             Helsinki             14.3
  7. Marco Kallionsivu       Yrittävä              15.9
  8. Jesse Leppä                  Jyväskylä          16.2
  9. Tapio Mäkelä               Ilmajoki             16.4
  10. Joa Kivistö                     Yrittävä              16.5
  11. Eemi Päivärinta           Palokka             16.6
  12. Jyry Tervala                  Yrittävä              17.0
  13. Niko Kyllönen              Hamina              17.3
  14. Vilho Leppämäki         Lempäälä          17.4

P4 40m

  1. Eppu Repo                    Toijala                9.5
  2. Matias Nyholm           Kerava               10.0
  3. Eeli Mäkelä                   Palokka             10.1
  4. Manu Jalasaho            Jyväskylä          10.8
  5. Andreas Oittinen       Saarijärvi           11.1
  6. Lauri Vesterinen         Helsinki             11.2
  7. Verneri Viitanen         Yrittävä              11.5
  8. Elias Orava                    Nurmijärvi        13.7
  9. Eetu Peets                    Saarijärvi           14.1

P3 40m

  1. Elias Poikonen             Kiva                     12.6
  2. Jere Lehtonen             Säynätsalo       13.4
  3. Leevi Ahlgren              Karstula             13.6
  4. Feetu Halmesaari       Kiva                     14.0
  5. Paavo VIhanninjoki   Yrittävä              15.3
  6. Mikael Pöntinen         Alajärvi              15.4
  7. Viljo Pekkala                Vehun tiikerit 16.5
  8. Ruuben Oittinen        Saarijärvi           19.1
  9. Sakari Moreno            Yrittävä              19.4
  10. Teo Kolosalmi              Kuorevesi         19.9
  11. Veeti Oikari                  Kiva                     20.1
  12. Nestori Leppämäki    Lempäälä          21.0
  13. Juuso Valta-aho          Karstula             22.2
  14. Aatu Seppälä               Yrittävä              31.4
  15. Eino Matilainen           Palokka             31.6
  16. Matias Parviainen      Yrittävä              42.0
  17. Iivo Kuitunen               Jyväskylä          47.4
  18. Lassi Länkinen             Yrittävä              55.8
  19. Ossi Pekkarinen          Saarijärvi           56.9
  20. Veini Vertanen           Sapu                   1.08.9
  21. Aleksi Katajamäki       Alavus                1.10.6

 

NAISET

SAAPPAAN HEITTO

  1. Kaisa Juvonen             Hyväyritys        22.53
  2. Satu Honkonen           Karstula             16.13
  3. Katja Honkonen         Yrittävä              15.02
  4. Karoliina Alapiha         Yrittävä              14.84
  5. Saara Juvonen             Hyväyritys        14.58
  6. Anneli Friman              Karstula             14.40
  7. Satu Nyberg-Schoug Ruotsi                14.32
  8. Marjo Jeskanen          Uurainen          14.30
  9. Katja Viitanen              Yrittävä              13.82
  10. Maiju Vuorela             Leppävesi         13.54
  11. Asta Kestinmäki          Ähtäri                 12.83
  12. Riitta Leinonen            Kannus              12.74
  13. Päivi Korpela                Vaajakoski       12.73
  14. Mirja Kiminkinen        Yrittävä              12.32
  15. Leena Kantalainen     Yrittävä              12.20
  16. Elina Peränen              Yrittävä              11.90
  17. Saija Kotilainen           Yrittävä              10.88
  18. Suvi Paananen            Yrittävä              10.53
  19. Helena Kotilainen      Yrittävä              8.05
  20. Edith Ylisaari                 Hyväyritys        3.80

N 300m

  1. Jenni Myllyntaus        Jyväskylä          49.3
  2. Saara Juvonen             Hyväyritys        54.2
  3. Sanna Nykänen          Paimio               58.5
  4. Satu Ylisaari                  Hyväyritys        59.2
  5. Satu Nyberg-Schoug  Ruotsi               1.02.6

T15 300m

  1. Johanna Kulmala        Yrittävä              46.9

T13 Keihäs

  1. Jenni Honkonen         Yrittävä              22.34
  2. Emilia Malinen             Yrittävä              19.64
  3. Netta Kallio                   Yrittävä              16.25
  4. Nea Laine                      Yrittävä              14.75
  5. Suvi Seppälä                 Yrittävä              14.41

T13 pituus  ( tuulimittaus)

  1. Jenni Kiminkinen        Yrittävä              4.63                     +3,0
  2. Riikka Sorri                    Yrittävä              4.23                     +3,0
  3. Netta Kallio                   Yrittävä              4.05                     +1,8
  4. Emilia Malinen             Yrittävä              4.03                     +1,7
  5. Sara Kaasalainen        Vihtavuori        3.40                     +1,2
  6. Jenni Honkonen         Yrittävä              3.39                     +0,6

T13 Korkeus

  1. Riikka Sorri                    Yrittävä              1.40
  2. Jenni Honkonen         Yrittävä              1.30
  3. Emilia Malinen             Yrittävä              1.20
  4. Nea Laine                      Yrittävä              1.15

T13 300m

  1. Jenni Kiminkinen        Yrittävä              45.4
  2. Emilia Malinen             Yrittävä              51.8
  3. Netta Kallio                   Yrittävä              54.5
  4. Riikka Sorri                    Yrittävä              56.8
  5. Sara Kaasalainen        Vihtavuori        1.05.3

T11 Pituus

  1. Eevi Ylitalo                     Jku                      3.85
  2. Julia Kiminkinen          Yrittävä              3.28
  3. Anni Rask                      Ylläksen nousu 2.47

T11 Korkeus

  1. Eevi Ylitalo                     Jku                      1.25
  2. Julia Kiminkinen          Yrittävä              1.05

T11 100m

  1. Eevi Ylitalo                     Jku                      15.3
  2. Iisa Silvonen                 Soinin sisu        16.4
  3. Julia Kiminkinen          Yrittävä              16.6
  4. Senja Viinikka              Keuruun kisailijat 17.2
  5. Elena Sariola                 Helsinki             17.5
  6. Anna Korpela               Vaajakoski       17.6
  7. Marjaana Malinen     Yrittävä              17.9
  8. Taru Kaasalainen        Vihtavuori        19.4
  9. Janna Lehtonen          Yrittävä              20.8

T9 100m

  1. Meea Oikari                 Kiva                     17.2
  2. Essi Hautakoski           Muurame         17.3
  3. Sofia Valkejärvi           Jku                      18.3
  4. Menni Mäkelä             Palokka             19.4
  5. Vilma Hautanen          Yrittävä              19.5
  6. Lilja Löytömäki            Yrittävä              19.6
  7. Aada Seppälä               Yrittävä              20.4

T8 60m

  1. Brita Luoma-aho         Jku                      11.4
  2. Elsi Leppä                      jyväskylä           11.6
  3. Hilma Tamminen        Äänekoski        12.1
  4. Anni Rask                      Ylläksen nousu 12.1
  5. Elli Kestinmäki             Ähtäri                 12.7
  6. Emmi Hautanen          Yrittävä              12.9
  7. Edith Ylisaari                 Helsinki             14.2

T7 60m

  1. Peppi Kärkkäinen       Sapu                   11.6
  2. Sinne Kärkkäinen       Sapu                   12.3
  3. Aada Poikonen           Kiva                     13.4
  4. Sofia Katajamäki         yrittävä              13.7
  5. Anni Vesterinen         Helsinki             13.9

T6 60m

  1. Kati Paananen             Jku                      11.7
  2. Sara Myllyntaus          Jyväskylä          12.1
  3. Milja Saarinen             Kiva                     13.1
  4. Lupiina Kavenius        Sirkushelsinki  13.3
  5. Sini Halttunen              Saarijärvi           14.0
  6. Katriina Katajamäki   Alavus                14.1
  7. Veera Viitanen            Yrittävä              14.2
  8. Krista Parviainen        Yrittävä              14.5
  9. Saaga Tulppo               Vantaa
  10. Nella Seppälä               Yrittävä              15.8
  11. Veera Leppänen        Suolahti             17.7
  12. Anniina Löytömäki     Soini                   20.5

T5 60m

  1. Selma Tamminen       Äänekoski        16.0
  2. Miisa Kärkkäinen        Saarijärvi           16.2
  3. Aino Etula                      Seinäjoki           17.2
  4. Aino Lehtonen            Lohikoski          17.3
  5. Kerttu Puronummi    Aura                   17.7
  6. Tinja Vihanninjoki      Yrittävä              18.1
  7. Neea Pöntinen           Alajärvi              18.3
  8. Minni Parkkila              Leppävesi         33.7

T4 40m

Milja Alhgren  Karstula             11

  1. Soma Rapila                  Sirkus Wolhi,Hki 12.1
  2. Vilma Kortelainen      Palokka             12.4
  3. Eeva Lehtonen            Lohikoski          17.5

 

T3 40m

  1. Venla Jalasaho            Jyväskylä          15.2
  2. Noora Kyllönen           Hamina              15.6
  3. Iines Parkkila                Leppävesi         16.7
  4. Pihla Vesterinen         Espoo                 16.8
  5. Julia Kivistö                   Yrittävä              17.4
  6. Jade Lehtonen            Ähtäri                 22.9
  7. Emma Etula                  Seinäjoki           27.1
  8. Sinja Lehtonen            Säynätsalo       38.4
  9. Aino Orava                    Nurmijärvi        41.4
  10. Mirella Hänninen       Vantaa               44.7
  11. Rauha Rapila                Lauttasaaren pyrintö 49.5
  12. Viola Viitanen              Yrittävä              50.6
  13. Anni Nykänen             Paimio               59.1
  14. Elli Hautanen                Äänekosken huima 1.02.9

 

Comments are closed.