Archive for the ‘Uutiset’ Category

Viispiikkinen Cup Pylkönmäellä 6.8.2020

Liikuntakerho 9.6.-4.8.2020

46. Pentin Olympialaiset 18.7.2020 tulokset

Pentin Olympialaiset 18.7.2020 Pylkönmen urheilukenttä
käsiajanotto, tuulimittaus pituus T/P 13 JA 15
TULOKSET
M saappaanheitto
1. Antti Ruusuvirta Kivijärvi 46,97
2. Miika Pekkala Karstula 46,39
3. Juha-Matti Paananen Pylkönmäen Yrittävä 35,78
4. Joni Palmamäki Pylkönmäen Yrittävä 34,54
5. Jani Löytömäki Pylkönmäen Yrittävä 30,28
6. Jan-Erik Mandelin 27,61
7. Eero Mäkinen Pylkönmäen Yrittävä 27,28
8. Niklas Bucht 26,67
9. Juho Nykänen Paimio 25,82
10. Riku Pietiläinen 25,67
11. Markku Uustalo Team Uustalo 22,36
12. Jarkko Lahti Tampere 21,43
M 300 m
1. Juho Nykänen Paimio 47,0
2. Jarkko Lahti Tampere 47,2
3. Teemu Nyholm Kerava 49,6
4. Tuomo Saloranta Hippoksen maratonk. 50,1
5. Tero Lehtonen Jyväskylä 60,0
P 15 300 m ei osallistujia
P 15 keihäs
1. Otto Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 53,62
53,62   x   x   52,92   52,53   x
P 15 pituus ei osallistujia
P 13 100 m
1. Paavo Lahti Tampereen Pyrintö 14,5
2. Daniel Pollari JKU 16,2
3. Reino Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 16,3
P 13 keihäs
1. Paavo Lahti Tampereen Pyrintö 40,77
31,40   35,88   31,08   40,77   x   38,60
2. Daniel Pollari JKU 28,36
26,62   26,94   26,44   28,36   X   26,79
3. Reino Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 26,29
25,67   26,29   23,35   14,73   19,95   22,10
4. Matias Valtonen Karstula 24,39
19,80   22,87   24,39   24,13   24,10   19,74
5. Onni Matilainen Palokka 23,42
18,70   22,30   19,91   23,42   20,36   19,18
P 13 pituus
1. Paavo Lahti Tampereen Pyrintö 4,02/-0,2
3,86/+0,2 3,82/+0,2 4,02/-0,2 3,89/-0,1
2. Onni Matilainen Palokka 3,60/0,0
3,31/-0,2 3,42/+1,9 3,60/0,0 3,51/+0,1
3. Daniel Pollari JKU 3,41/+1,8
3,41/+1,8 2,73/+0,6 3,16/+0,5 3,27/-0,8
4. Reino Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 2,96/+0.5
2,68/+0.4 2,92/-0,2 2,96/+0,5 2,60/0,0
P 11 100 m
1. Samuel Salo 15,3
2. Otto Kajuutti Karstulan Kiva 15,5
3. Peetu Repo Toijalan Vauhti 16,5
4. Julius Bucht 16,8
P 11 pituus
1. Otto Kajuutti Karstulan Kiva 3,97
3,91 3,97 3,96 3,90
2. Peetu Repo Toijalan Vauhti 3,09
3,09 3,08 x x
3. Julius Bucht 3,07
3,03 3,06 3,07 2,75
P 9 100 m
1. Niilo Matilainen Palokka 17,1
2. Eetu Vesiaho JKU 17,3
3. Into Jalkanen Jyväskylä 17,4
4. Peetu Jeskanen Uuraisten Urheilijat 17,7
5. Joonas Valtonen Karstula 17,8
6. Luka Liimatainen Espoo 18,2
7. Jase Sironen Pylkönmäen Yrittävä 19,4
8. Konsta Rosti Saarijärven Pullistus 19,5
9. Tobias Ojala Karstulan Kiva 19,8
10. Kimi Kemppainen Saarijärvi 20,7
Erä 1
1. Niilo Matilainen Palokka 17,1
2. Into Jalkanen Jyväskylä 17,4
3. Peetu Jeskanen Uuraisten Urheilijat 17,7
4. Tobias Ojala Karstulan Kiva 19,8
5. Kimi Kemppainen Saarijärvi 20,7
Erä 2
1. Eetu Vesiaho JKU 17,3
2. Joonas Valtonen Karstula 17,8
3. Luka Liimatainen Espoo 18,2
4. Jase Sironen Pylkönmäen Yrittävä 19,4
5. Konsta Rosti Saarijärven Pullistus 19,5
P 9 pituus
1. Eetu Vesiaho JKU 3,42
x 3,41 3,27 3,42
2. Eppu Repo Toijalan Vauhti 3,02
3,02 2,73 3,02 2,87
3. Into Jalkanen Jyväskylä 2,87
2,87 2,86 2,87 x
4. Peetu Jeskanen Uuraisten Urheilijat 2,77
2,69 2,72 2,71 2,77
5. Joonas Valtonen Karstula 2,73
2,39 2,67 2,59 2,73
6. Jaakko Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 2,69
2,50 2,69 2,59 2,51
7. Matias Nyholm Kerava 2,62
2,39 2,46 2,27 2,62
8. Konsta Rosti Saarijärven Pullistus 2,49
2,49 2,12 2,15 1,47
9. Tobias Ojala Karstulan Kiva 2,26
2,23 2,09 2,18 2,26
10. Luka Liimatainen Espoo 2,16
2,06 2,16 2,13 2,11
P 7 60 m
1. Eppu Repo Toijalan Vauhti 11,2
2. Matias Nyholm Kerava 11,3
3. Lucas Ojala Karstulan Kiva 11,4
4. Jimi Hannula 11,7
5. Eeli Rantala Karstulan Kiva 12,1
6. Joonatan Haapaniemi Tampere 12,3
7. Paavo Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 12,4
8. Juho Timperi Multia 12,6
9. Aleksi Heimonen Myllymäki 13,3
10. Leevi Ahlgren Pylkönmäen Yrittävä 13,7
11. Mikael Pöntinen Alajärvin Ankkurit 13,8
12. Verneri Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 13,9
13. Eino Vesterinen Karstulan Kiva 15,0
14. Onni Tarvainen Karstulan Kiva 15,1
15. Matias Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 15,7
16. Niki Kemppainen Saarijärvi 16,0
17. Teo Kolosalmi 16,7
P 5 60 m
1. Samuel Malinen Jyväskylä 14,0
2. Väinö Oikari Karstulan Kiva 14,7
3. Voitto Liimatainen Kangasala 15,2
4. Eino Matilainen Palokka 15,3
5. Konsta Kotanen Jyväskylä 16,1
6. Pietari Heimonen Myllymäki 16,8
P 4 60 m
1. Aukusti Hietaniemi Seinäjoki 15,8
2. Antton Riihimäki Uuraisten Urheilijat 16,2
3. Eemil Ravonmaa 17,0
4. Urho Jalkanen Jyväskylä 18,0
5. Viljo Väyrynen Kuopio 18,5
6. Otto Tarvainen Karstulan Kiva 18,8
P 3 40 m
1. Klaus Kallionsivu Tampere 13,4
2. Oiva Päivärinta Palokka 14,4
3. Anton Poikolainen Jyväskylä 14,5
4. Jose Pietiläinen Äänekoski 15,6
5. Urho Pajunen Pylkönmäki 19,0
6. Reino Oikari Karstulan Kiva 19,6
7. Noel Pietiläinen Tampere 20,4
8. Viljami Pasanen Laukaa 20,5
9. Niklas Heinänen 20,6
10. Matias Ruuth Jyväskylä 21,3
11. Kaius Nieminen Vimpelin Veto 22,1
12. Aaro Peltonen 22,3
13. Otso Vuorinen 22,4
14. Eino Väyrynen Kuopio 27,3
15. Vilho Kulju Vantaa 27,9
16. Antti Peltoluoto 29,7
17. Vilho Nykänen Paimio 34,7
N saappaanheitto
1. Kaisa-Leena Juvonen 22,86
2. Henriikka Vehviläinen 15,17
3. Sanna Nykänen Paimio 14,15
4. Heidi Laine 13,65
5. Saara Juvonen 12,62
N 300 m
1. Miia Hietaniemi Seinäjoki 52,2
2. Päivi Salo Espoo 52,3
3. Viivi Kulju Jyväskylä 53,8
T 15 100 m
1. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 14,2
2. Sofia Moreno Pylkönmäen Yrittävä 14,6
3. Aurora Pollari JKU 15,3
T 15 keihäs
1. Aurora Pollari JKU 21,25
20,55   17,30   20,16   18,62   20,25
T 15 pituus
1. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 4,35/+0,2
4,35/+0,2 x 4,32/+0,1 4,26/-1,2
2. Sofia Moreno 4,22/+0,4
4,22/+0,4 4,20/-2,2 4,16/+1,3 4,02/+0,2
3. Aurora Pollari JKU 3,31/-0,4
3,31/-0,4 3,11/+0,4 2,45/+0,5 3,23/+1,2
T 13 100 m
1. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä 14,8
2. Aamu Hietaniemi Seinäjoki 15,1
3. Melissa Korhola SC Vantaa 16,1
T 13 keihäs
1. Pinja Heino JKU 30,78
30,78   29,44   28,97   29,99   29,95   27,99
T 13 pituus
1. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä 4,38/+1,2
4,02/-2,1 4,38/+1,2 4,05/-0,7 4,26/+0,8
2. Aamu Hietaniemi Seinäjoki 3,77/+1,0
3,74/-0,6 3,77/+1,0 3,71/+1,2 3,35/+1,1
T 11 100 m
1. Vilma Kokkinen Kannonkosken Kiho 16,0
2. Essi Parkatti Lieto 17,4
3. Milja Väätänen Helsinki 17,8
4. Saga Bucht 18,7
T 11 pituus
1. Vilma Kokkinen Kannonkosken Kiho 3,13
3,03 3,12 2,92 3,13
2. Essi Parkatti Lieto 2,95
2,95 2,95 2,77 2,94
3. Saga Bucht 2,57
2,52 2,42 2,57 2,48
T 9 100 m
1. Iina Parkatti Lieto 17,6
2. Anna Hietaniemi Seinäjoki 18,2
3. Aino Lehtonen Jyväskylä 18,4
4. Veera Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 19,4
5. Milja Ahlgren Pylkönmäen Yrittävä 19,7
6. Sini Halttunen Saarijärvi 20,2
7. Tinja Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 20,3
8. Minni Parkkila Jyväskylä 20,4
9. Aino Etula Seinäjoki 22,2
10. Aada Lahti 24,1
11. Neea Pöntinen Alajärven Ankkurit 24,3
Erä 1
1. Iina Parkatti Lieto 17,6
2. Aino Lehtonen Jyväskylä 18,4
3. Sini Halttunen Saarijärvi 20,2
4. Aino Etula Seinäjoki 22,2
5. Aada Lahti 24,1
Erä 2
1. Anna Hietaniemi Seinäjoki 18,2
2. Milja Ahlgren Pylkönmäen Yrittävä 19,7
3. Tinja Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 20,3
4. Minni Parkkila Jyväskylä 20,4
5. Neea Pöntinen Alajärven Ankkurit 24,3
Erä 3
1. Veera Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 19,4
T 9 pituus
1. Iina Parkatti Lieto 2,89
2,49 2,89 2,80 2,76
2. Anna Hietaniemi Seinäjoki 2,84
2,76 2,62 2,56 2,84
3. Ella Vesiaho JKU 2,77
2,64 2,59 2,64 2,77
4. Aino Lehtonen Jyväskylä 2,72
x 2,56 2,72 2,58
5. Sini Halttunen 2,28
2,28 x 2,19 2,28
6. Minni Parkkila Jyväskylä 2,27
2,22 x 2,07 2,27
7. Krista Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 2,05
2,01 1,98 2,05 2,02
T 7 60 m
1. Ella Vesiaho JKU 11,6
2. Eeva Lehtonen Jyväskylä 11,7
3. Vilma Kortelainen Palokka 11,9
4. Pihla Vesterinen Karstulan Kiva 12,5
5. Iines Parkkila Jyväskylä 13,3
6. Amelia Keisanen Pylkönmäen Yrittävä 14,6
7. Senni Vaajasaari 15,0
T 5 60 m
1. Meea Pekkanen Karstula 13,5
2. Elsa Rosti Saarijärven Pullistus 13,8
3. Vivia Sironen Pylkönmäen Yrittävä 14,8
4. Amalia Timperi Multia 15,5
5. Julien Rahali Kivijärvi 16,6
6. Viola Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 17,7
7. Taika Lahti 18,3
8. Emma Etula Seinäjoki 18,6
T 4 40 m
1. Vivian Virtanen 10,2
2. Saana Pitkänen 10,6
3. Judith Ristniemi Äänekoski 11,1
4. Anni Nykänen Paimio 12,0
5. Iina Kaihlanen Pylkönmäki 12,2
6. Kerttu Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 12,8
7. Marissa Nieminen Pylkönmäen Yrittävä 20,0
8. Milli Nevasalmi Espoo 27,8
T 3 40 m
1. Moona Pekkanen Karstula 13,3
2. Josefina Ristniemi Äänekoski 14,9
3. Sadelilja Malinen Jyväskylä 16,3
4. Iida Jokinen Saarijärvi 22,4
5. Armi Poikonen Karstula 27,9
6. Minea Palmamäki Pylkönmäki 31,3
7. Neea Saloranta Jyväskylä 33,6
8. Iida Alapiha Saarijärvi 39,2
9. Amanda Liimatainen Espoo 39,6
10. Stella Pietiläinen Äänekoski 41,7
11. Hertta Liimatainen Ruutana 42,1
12. Aada Kaihlanen Pylkönmäki 1.10,2

46. Pentin Olympialaiset 18.7.2020 klo 12.00

 

Huomioithan että kilpailuun kannattaa ennakkoilmoittautua
16.7 mennessä, silloin osallistumismaksu on 5€/laji, laita
kuitin maksusta ilmoittautumisen mukaan sähköpostiin
sorririitta@gmail.com.
ilmoita lapsen nimi, seura ja syntymävuosi ja lajit
joihin osallistuu, kilpailunumerot saat kilpailupaikalla
numerojenjako pisteestä.
Paikanpäällä jälki-ilmoittautuminen maksaa 10€/laji
Ja vanhaan tapaan sarjat määräytyvät syntymävuoden mukaan.


 

Jäsentiedote 2020

Pylkönmäen Yrittävä ry on tehnyt kunnioitettavat 108 vuotta talkoita liikunnan hyväksi.

Kiitos taas kerran eri jaostojen vetäjille ja talkooporukalla,

varsinkin Yrittävän talon hyväksi tehdystä työstä ja lahjoituksista.

Lunta ja vettä on saatu runsaasti niin talvella kuin nyt vielä keväälläkin.

Pylkön Hiihdot ja Reppuhiihto jouduttiin jättämään pois ohjelmasta tänäkin talvena.

Korona-viruksen aiheuttaman pandemian vuoksi elämme Suomessa poikkeustilassa,

joten suunnitellut kesän tapahtumat ovat toistaiseksi jäissä.

Tiedotamme lisää heti kun uutta virallista ohjeistusta tulee.

(YU-Harjoitukset ke-su)

(sählyvuoro to 17.30)

(Tallinnan risteily 30- vuotta 23.-24.5.)

(VKS osakilpailu to 2.7.)

(Kirmot ma 13.7.)

(46. Pentin Olympialaiset la 18.7.)

(Sakun hölkkä pe 28.8.)

Jäsenmaksu 2020: aikuiset 5€, perhekortti 15€

Tilinumero: FI84 5376 0940 0019 56

Pylkönmäen Yrittävä ry

 

Sakun Hölkkä 30.8.2019 tulokset

28. Sakun hölkkä Pylkönmäen Yrittävä 30.8.2019 Pylkönmäen urheilukenttä

 

Miehet:

Yleinen 7km

 

1. Jaakko Nieminen Jku 23,01

2. Verneri Poikonen Huima 26,09

3. Janne Häkkinen Petoteam 26,32

4. Eerik Puranen Pullistus 27,23

5. Antti Poikonen Yrittävä 30,38

6. Pekka Nieminen Pullistus 34,20

7. Lasse Ahlgren Yrittävä 38,01

 

Miehet 40v 7km

 

1.Tuomas Lunttila Pullistus 25,20

2. Harri Lamminsivu Kuohu 26,51

3. Tuomo Saloranta Hima 29,37

 

Miehet 50v 7km

 

1.Tuomo Ahonen Keuruu 31,23

2. Markku Keinänen JKL 39,44

 

Miehet 60v 7km

 

1.Tarmo Kinnunen Urho 38,47

 

Naiset yleinen 7 km

 

1. Jenni Kiminkinen JKU 37,25

 

Tytöt 14v 3 km

 

1. Sofia Moreno Yrittävä 13,21

 

Tytöt 10v 1,7 km

 

1. Petra Rautiainen Äänekosken urheilijat 7,37

 

Naiset 40v 7 km

 

1. Satu Honkonen Yrittävä 43,05

 

Naiset 60v 7 km

 

1. Anna-Maija Jokiautio Keuruu 38,29

 

 

 

 

 

 

Hölkkäsarja

 

 

7 km

 

Kimmo Lähteinen Sapu 32,17

Markku Karhu Urho 36,38

 

 

3km

 

Emilia Malinen Yrittävä 12,59

Mirja Kiminkinen Pylkönmäki 13,55

 

45. Pentin Olympialaiset 20.7.2019 tulokset

45. PENTIN OLYMPIALAISET   20.7.19 PYLKÖNMÄKI YRITTÄVÄ RY

 

TULOKSET: (käsiajat)

 

Pojat 15

 

300m

 

1. Vilho Stenman  Uuraisten urheilijat 46,1

2. Juho Mikkonen Sapu 52,90

 

Keihäs

 

1. Niko Mäki-Mustapää Kuortaneen kunto  55,49

46,12    52,25   –    55,49   51,50   54,61

 

2. Otto Hautanen Pylknmäen yrittävä  51,15

48,52  51,15   49,19  49,15  50,25  49,88

 

3. Paavo Puro Suolahden Urho  43,50

37,78   39,06  41,60  43,50  39,90 43,23

 

4. Aksu Kauppinen Suolahden Urho  26,60

26,56  -   24,37  -  25,08    26,60

 

Pituus

 

1. Vilho Stenman Uuraisten Urho 481

481,  479,  454,  454

0,7,   2,1,   0,7    2,4

 

2. Otto Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 468

454,  468,  463,  437

1,4    1,0    1,5,  -0,5

 

3. Aksu Kauppinen Suolahden Urho 458

457,  454,  458,  409

1,1,  2,1,    0,6,  -0,3

 

4. Paavo Puro Suolahden Urho 401

-    401    393   389

0,7  0,6    3,0    0,4

 

Pojat 13

 

300 m

 

1 Oliver Halmesaari  Karstulan Kiva 48,25

2. Konsta Kuukkonen PetPet  49,53

3. Kasper Kuorinki   Äänekosken Urh.  52,1

4. Joona Hänninen IHK Vantaa 1.01,1

 

 

Keihäs

 

1. Oliver Halmesaari Karstulan Kiva  31,60

29,90  31,60       -         -      30,70          -

 

2. Kasper Kuorinki Äänekosken Urh.  26,52

25,02  23,88  24,72  25,48  26,25  25,00

 

3. Konsta Kuukkonen PetPet  24,54

23,78  24,54  24,10  20,45  19,70  22,06

 

4. Reino Hautanen Pylkönmäen Yrittävä  21,20

20,15  21,05  20,75  18,39  17,42  21,20

 

 

Pituus

 

1. Oliver Halmesaari Karstulan Kiva  431

-    431  416   416

-0,3  0,9   0,4   0,2

 

2. Kasper Kuorinki Äänekosken Urh  373

366    -     361   373

1,8   2,6   1,2    1,9

 

3. Joona Hänninen IHK Vantaa  318

-      314  318   314

-0,2  1,3   1,8    0,9

 

 

Korkeus

1. Veeti Pakkanen  JKU   140

130       135       140        142

o           o         xo        xxx

 

 

 

Pojat 11

 

 

100 m

1.  Joel Myllyntaus  JKU  15,4

2.  Aaro Kuorenlahti JKU  16,0

3. Saska Pylvänäinen Jyväskylä  16,6

4. Eero Kuukkonen PetPet  17,7

5. Antton Pylvänäinen Jyväskylä  18,0

6. Eetu Kotka Tampere  18,7

7. Durante    Ranska 18,8

 

 

 

Pituus

1. Joel Myllyntaus  JKU  376

359   373  376  369

 

2. Aaron Kuorenlahti  JKU  362

362  346  339  349

 

3. Eero Kuukkonen PetPet  343

310  343  319  317

 

4. Sasla Pylvänen Jyväskylä  325

307   285  301  325

 

5. Anton Pylvänen Jyväskylä  291

291  -  285  289

 

 

Korkeus

 

1. Joel Myllyntaus  JKU   115

90        95      100      105        110        115       120

-           -         o          o             0           o         xxx

 

2. Amos Gummerus  KUY   105

90        95       100      105        110       115        120

o           o          o           o          xxx

 

 

 

 

Pojat 9

 

 

100 m

 

1. Sebastian Sironen    Tampere   16,9

2. Peetu Repo  Toijalan Vauhti   17,3

3. Roope Autio  Jyväskylä   17,7

4. Eetu Vehmas Muuramen Yritys  18,2

5. Enso Silvonen Soinin SISU  18,8

6. Jaakko Heimonen Pylkönmäki  21,0

7. Samuel Nazareno  Jyväskylä  21,9

8. Arno Keskinen KU68   21,9

 

 

Pituus

 

1. Peetu Repo  Toijalan Vauhti  328

321   293   322   309

 

2. Eetu Vesiaho  Muuramen Yritys  306

295   306  171   281

 

3. Amos Gummerus  KUY  273

243   264   273   271

 

4. Enso Silvonen Soinin SISU   267

224   264   267   256

 

5. Jaakko Heimonen Pylkönmäki  251

247   251   238   242

 

6. Tiitus Sorri  Saarijärvi  224

175   154   224   146

 

7. Jaakko Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 219

214   219   215   211

 

 

 

 

Pojat 7

 

 

60 m

 

1. Vilho Kestinmäki Ähtäri 11,2

2. Konsta Rossi  Saarijärvi  11,5

3. Matias Nyholm  Kerava  11,7

4. Eppu Repo  Toijalan Vauhti  11,9

5. Aleksanteri Vehviläinen Pylkönmäen Yrittävä 12,3

5.  Jose Sironen Pylkönmäen Yrittävä 12,3

7. Tiitus Sorri Saarijärvi 12,4

8. Eemi Päivärinta Jyväskylä 12,5

9. Joacim Pylvänen  Jyväskylä 12,7

10. Alexi Oivanen JKU  12,8

11. Topias Viinikka Keuruun Kisailiat  12,9

12. Sakari Hilditch  Espoo  13,3

13. Viljo Ollikainen Karstula 13,5

14.  Eetu Nieminen  Äänekoski  13,7

15. Verneri Viitanen  Pylkönmäen Yrittävä 14,1

16. Paavo Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 14,5

17. Aleksi Heimonen Pylkönmäki  15,4

 

Pojat 5

 

 

60 m

 

 

1. Elias Poikonen Karstula14,1

2. Veeti Oikari Karstula 14,8

3. Feetu Hakmesaari Karstulan Kiva  15,3

4. Otto Peränen Pylkönmäen Yrittävä 15,4

5. Alpo Sillantaus Helsinki  15,5

6. Mikael Pöntinen  Alajärvi  15,8

7. Onni Tarvainen Karstulan Kiva 16,6

8. Matias Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 17,1

9.  Lauri Talaskivi  Jyväskylä  17,1

10.  Sulo Järvinen  Jyväskylä  19,1

 

 

 

 

 

Pojat 4

 

 

40 m

 

 

1. Samuel Malinen Jyväskylä  10,1

2. Voitto Liimatainen  Ruutana 11,1

3.  Väinö Oikari Karstulan Kiva 11,5

4. Lassi Länkinen Pylkönmäen Yrittävä 12,9

5.  Pietari Heimonen Pylkönmäki  30,2

 

 

 

 

Pojat 3

 

 

40 m

 

 

1. Antton Riihimäki  Uuraisten Urh.  15,5

2. Klaus Kallionsivu   Tampere  16,2

3. Sebastian Saxberg  Muurame  16,5

4. Petrus Lehtonen  Helsinki  17,4

5. Henri Hänninen  Laukaa  22,7

6. Jere Peränen  Espoo 24,3

7. Jose Pietiläinen Äänekoski 24,9

8. Oiva Päivärinta Jyväskylä  25,3

9. Noel Pietiläinen Tampere  30,3

10. Otto Tarvainen Karstulan Kiva 33,9

11. Kasper Lehtonen Helsinki  53,0

12. Adiel Keisanen Pylkönmäen Yrittävä 54,7

13. Anton Poikolainen Jyväskylä  1.35,8

 

 

 

Tytöt 15

 

 

300 m

 

1. Lotta Tuikkanen  Kajaanin Kipinä  49,7

2. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä 51,8

3. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 1.00,8

 

 

Keihäs

 

1. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 16,66

9,02     12,52   14,74  14,12   16,66   13,07

 

2. Aada Erämäki  Karstulan Kiva  16,38

14,64   12,68   14,52   15,62   14,47   16,38

 

3. Ella-Noora Huhtanen Karstulan Kiva  11,24

8,48   7,31   9,52   10,40  11,24   8,76

 

 

Pituus

 

 

1. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä  449

449     422    448    422

2,5        0,1     0,3    2,4

 

2. Riikka Sorri Pylkönmäen Yrittävä  407

-          407      402      -

1,9         1,0         1,6    0,9

 

3. Aada Erämäki  Karstulan Kiva 346

323    345     330     346

2,3       0,0      0,3     0,3

 

 

Korkeus

 

 

1. Riikka Sorri Pylkönmäen Yrittävä 140

125      130      135        140        145

-          o           o          xxo        xxx

 

2. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä  140

125     130       135      140        145

o          o           o         xxo        xxx

 

3. Aada Erämäki Karstulan Kiva   125

100      105      110       115       120      125      130

o           o          o           xo        o          xo        xxx

 

 

 

 

Tytöt 13

 

 

300 m

 

1. Riina Myllylä  Vantaan Triatlhon  53,2

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  54,6

3. Iiris Kuorinki  Äänekosken Urh. 1.00,1

 

 

Keihäs

 

1. Iiris Kuorinki Äänekosken Urh. 23,25

18,48   23,25   21,82   22,38   22,25   20,30

 

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  15,78

14,44   13,48   15,02   13,08     15,22    15,78

 

 

Pituus

 

1. Eevi Ylitalo  JKU  434

410       -       429      434

0,7      1,8      0,6        0,6

 

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  3,92

375         391      379          392

1,9           1,3       0,4          1,0

 

3. Iiris Kuorinki Äänekosken Urh.   324

313       324      321      297

1,8       2,3       1,1       3,2

 

 

 

Korkeus

 

 

1. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  120

95          100         105          110       115        120        125

o               o            o             o            o           xxo        -

 

 

 

Tytöt  11

 

100 m

 

1. Helmiina Malinen  Uurainen  16,2

2. Meea Oikari SaPu    16,4

3. Melissa Koritula  SLVantaa 16,8

4. Ruusa Paananen Keuruun Kisailiat   17,5

5. Veera Autio  Jyväskylä  17,8

6. Savanna Mäkinen Los Angeles USA 18,3

7. Liia Suurjoki  HKV  18,4

8. Essi Parkatti Skeitin Clup Turku  19,0

9. Elli Kestinmäki Ähtäri 19,5

10. Iina Pakkanen JKU  20,3

 

Pituus

1. Meea Oikari  SAPU   349

349   331   336   337

 

2. Ruusa Paananen Keurun Kisailjat 344

340   332   321   344

 

3. Liia Suurjoki  HKV  344

334   326   314    344

 

4. Sara Myllyntaus JKU  316

315   309    316   296

 

5. Veera Autio Jyväskylä  316

316   303   302   313

 

6. Lilja Löytömäki Pylkönmäen Yrittävä 304

283   295   304   282

 

7. Minja Järvinen   264

256   263   258   264

 

 

Korkeus

 

1. Liia Suurjoki  HKV 95

80    85    90    95     98

o      o      o     xo     xxx

 

 

Tytöt 9

 

100 m

 

1. Sara Myllyntaus  JKU   17,3

2. Vilma Kokkinen KIHO  17,5

3. Enni Vilander Karstula 18,6

4. Aliisa Arkko  Laukaan Urheilijat  19,0

4. Iina Parkatti Lieto  19,0

6. Emma Sironen Pylkönmäen Yrittävä 19,0

7. Essi Pakkanen Jyväskylä  19,6

8. Elisa Hilditch Espoo  19,9

9. Minja Järvinen Jyväskylä  19,9

10. Aada Poikonen Kiva  20,1

11. Krista Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 21,2

12. Veera Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 21,6

13. Saaga Tulppo Vantaa  22,2

14. Anniina Löytömäki Soinin Sisu 24,8

 

 

Korkeus

 

1. Aliisa Arkko Laukaan urheilijat 98

80         85      90      95       98        100

o           xo       o      xxo      xo         xxx

 

 

2. Iina Parkatti  Lieto       90

80        85       90      95       98

o         o          o       xxx

 

 

 

 

Tytöt 7

 

 

 

60 m

 

1. Aino Lehtonen Jyväskylä   11,50

2. Ella Vesiaho Muuramen Yritys  12,5

3. Linda Hänninen Laukaa  12,8

4. Vilma Kortelainen Palokka 12,9

5. Hertta Järvinen   13,0

6. Leona Vander-Putter Hollanti/ Rovaniemi  13,2

7. Reetta Paananen  Keuruu  13,2

8. Tinja Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 13,2

9. Eeva Lehtonen Jyväskylä   13,5

10.Elisa Keskinen Kangasala 13,5

11. Vilma Länkinen Pylkönmäen Yrittävä 13,8

12. Silja Autio Jyväskylä 14,8

13. Neea Pöntinen Alajärvi 15,5

 

 

 

 

 

Tytöt 5

 

 

60 m

 

 

1. Emilia Saariniemi Kiva  14,3

2. Noella Vander-Putter Hollanti/ Rovaniemi  14,5

3. Emma Mäkipää  Jyväskylä  14,6

4. Edith Tuovinen Karstula  15,3

5. Vanessa Pekkanen Jyväskylä  16,1

6. Amelia Keisanen Pylkönmäen Yrittävä  16,5

7. Senni Vaajasaari Siikainen 18,1

8. Adalmiina Vehviläinen  Pylkönmäen Yrittävä 18,8

 

 

 

Tytöt 4 v

 

 

 

40 m

 

1. Elsa Rosti Saarijärvi 10,6

2. Meea Pekkanen  Karstula 10,8

3. Jade Lehtonen Ähtäri  11,9

4. Taika Talvimyllylä  Vantaa 13,1

5. Viola Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 13,2

6. Aino Sillantaus Sapu   13,9

7. Alina Harju Sapu  14,7

8. Vivia Sironen Pylkönmäen Yrittävä 14,7

9. Mirella Hännienn Vantaa 15,9

 

 

 

Tytöt 3

 

 

40 m

 

1.Vivian Virtanen Karstula 12,6

2. Kerttu Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 16,5

3. Amillia Vallinneva    17,5

4. Marissa Nieminen  Saarijärvi 18,6

5. Aada Isoaho Karstula  32,40

6. Hertta Liimatainen Ruutana   33,6

7. Lyyti Kantalainen Keuruu  37,6

8. Iida Alapiha Saarijärvi  1.01,5

9. Taiga Lehtonen Ähtäri 1.09,5

 

 

 

Isät

 

300 m

1. Jaska Repo  Toijala 54,3

 

Miehet

Saappaan heitto

 

1. Tuomas Erkkilä  28,43

2. Tomi Hyökyvaara  26,89

3. Simo Kulju  Palokka 25,13

4. Jarkko Liimatainen Ruutana 23,70

5.Toni Viinikka Hirvikylän Rytke  23,65

6. Aki Kallionsivu  22,55

7. Herik Enke Palokka  21,80

8. Eero Mäkinen 21,40

9. Timo Jokinen Saarijärvi  20.47

10. Jukka Palomäki 20,22

11. Jani Löytömäki 19,89

12. Jyri Lehtonen 19,33

13. Urpo Päivärinta  17.72

14. Viljami Viitanen  15,87

15. Martti Ronkainen Toijala 11,11

 

 

 

Äidit

 

300 m

 

1. Sanna Myllylä Vantaan Trhialton 55,6

2. Minna Salonen Kiho  55,9

 

Naiset

Saappaan heitto

 

1. Katja Honkonen  19,80

2. Anneli Friman 16,58

3. Marjo Lamminsivu  15,95

4. Tiina Päivärinta Palokka 15,64

5. Sanna Kortelainen Palokka 14,96

6. Satu Honkonen  14.80

7. Tiina Löytömäki  14.49

8. Anna- Maija Liimatainen 12,82

9. Anita Päivärinta 12,42

10.Anna-Liisa Liimatainen 11,40

11. Sara Olappi  Italy 11,07

12. Seija Talaskivi  8,32

13. Lilja Löytömäki 6,92

Iltahiihdot ti 19.3.klo 18

Kaikille avoimet Iltahiihdot koululla tiistaina 19.3. klo 18 alkaen.

Sarjat ja matkat katsotaan paikanpäällä. Hiihdot pidetään jos sää vain suinkin sallii.

Ei osanottomaksua!

Tervetuloa!

Yrittävän hiihtojaosto

68. Pylkön hiihdot PERUTTU

Viime päivien lämpimät, tuuliset ja sateiset säät ovat tehneet ladut tällä hetkellä osin hiihtokelvottomiksi.

Sääennuste ei lupaa helpotusta eikä pakkanenkaan paranna asiaa myöskään.

Yrittävän puolesta

Juha Länkinen

Hiihtojaoston pj

0405689152

68. Pylkön Hiihdot PERUTTU

KANSALLISET 68. PYLKÖN HIIHDOT

 

SUNNUNTAINA 3.3. 2019 klo 11

KILPAILUJEN JOHTAJA: Juha Länkinen

TEKNINEN ASIANTUNTIJA: Martti Kuha

KUULUTUS: Heikki Mäkinen

PALKINNOT JA PR-TEHTÄVÄT: Pentti Särkioja

PALKINTOJEN JAKO: Matti Syrjälä

LÄHTÖ: Pentti Pekkanen, Jorma Merta, Kauko Lehtonen, Vesa Lehtomäki

LÄHTÖ- JA MAALIALUEEN VALVONTA: Hannu Keisanen, Kalevi Collin

KENTTÄALUEEN VALVONTA: Mikko Raitanen, Harri Leminen

AJANOTON VASTAAVA: Markku Helle

AJANOTTO VÄLIAJAT: Juha Jokinen, Petri Lahti

MAALI: Erkki Honkonen, Antti Vilkkilä, Hannu Ahlgren,

VÄLIAJAT: Erkki Pekkanen, Hannu Talaskivi, Juhani Vainio

MAALIAJAN JA KILPAILIJANUMEROIDEN VARMISTUS: Pekka Niinikoski, Kalevi Suortamo

ENSIAPU: Kai Ollinen + ryhmä

LATUPARTIO: Lasse Särkioja, Lasse Ahlgren

LADUT: Pentti Särkioja, Juhani Vainio

NUMEROLIIVIT: Javier ja Sanna Moreno+yu-nuoret

LIIKENTEEN OHJAUS: Seppo Henriksson, Eero Mäkinen, Jani Löytömäki+ryhmä

KILPAILURAVINTOLA: Aija Mäkinen, Liisa Mäkinen, Sirkka-Liisa Collin, Airi Mustamäki, Marja-Leena Pekkanen, Pirkko Suortamo

LIIKENTEENOHJAAJAT JA RAVINTOLAN HENKILÖKUNTA PAIKALLA KAKSI TUNTIA ENNEN KILPAILUJEN ALKUA, KAIKKI TOIMITSIJAT TUNTIA ENNEN KILPAILUJEN ALKUA!

LIIKUNTASALIN SEKÄ KILPAILUALUEEN JÄRJESTELYTALKOOT PE 1.3. ALKAEN KLO 17 JATKUU LAUANTAINA KLO 10!

Mikäli sinulla on voittamaton este saapua toimitsijaksi tai et saa sijaista, soita Juha Länkinen, puh. 040-568 9152