Archive for the ‘Uutiset’ Category

45. Pentin Olympialaiset 20.7.2019 tulokset

45. PENTIN OLYMPIALAISET   20.7.19 PYLKÖNMÄKI YRITTÄVÄ RY

 

TULOKSET: (käsiajat)

 

Pojat 15

 

300m

 

1. Vilho Stenman  Uuraisten urheilijat 46,1

2. Juho Mikkonen Sapu 52,90

 

Keihäs

 

1. Niko Mäki-Mustapää Kuortaneen kunto  55,49

46,12    52,25   –    55,49   51,50   54,61

 

2. Otto Hautanen Pylknmäen yrittävä  51,15

48,52  51,15   49,19  49,15  50,25  49,88

 

3. Paavo Puro Suolahden Urho  43,50

37,78   39,06  41,60  43,50  39,90 43,23

 

4. Aksu Kauppinen Suolahden Urho  26,60

26,56  -   24,37  -  25,08    26,60

 

Pituus

 

1. Vilho Stenman Uuraisten Urho 481

481,  479,  454,  454

0,7,   2,1,   0,7    2,4

 

2. Otto Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 468

454,  468,  463,  437

1,4    1,0    1,5,  -0,5

 

3. Aksu Kauppinen Suolahden Urho 458

457,  454,  458,  409

1,1,  2,1,    0,6,  -0,3

 

4. Paavo Puro Suolahden Urho 401

-    401    393   389

0,7  0,6    3,0    0,4

 

Pojat 13

 

300 m

 

1 Oliver Halmesaari  Karstulan Kiva 48,25

2. Konsta Kuukkonen PetPet  49,53

3. Kasper Kuorinki   Äänekosken Urh.  52,1

4. Joona Hänninen IHK Vantaa 1.01,1

 

 

Keihäs

 

1. Oliver Halmesaari Karstulan Kiva  31,60

29,90  31,60       -         -      30,70          -

 

2. Kasper Kuorinki Äänekosken Urh.  26,52

25,02  23,88  24,72  25,48  26,25  25,00

 

3. Konsta Kuukkonen PetPet  24,54

23,78  24,54  24,10  20,45  19,70  22,06

 

4. Reino Hautanen Pylkönmäen Yrittävä  21,20

20,15  21,05  20,75  18,39  17,42  21,20

 

 

Pituus

 

1. Oliver Halmesaari Karstulan Kiva  431

-    431  416   416

-0,3  0,9   0,4   0,2

 

2. Kasper Kuorinki Äänekosken Urh  373

366    -     361   373

1,8   2,6   1,2    1,9

 

3. Joona Hänninen IHK Vantaa  318

-      314  318   314

-0,2  1,3   1,8    0,9

 

 

Korkeus

1. Veeti Pakkanen  JKU   140

130       135       140        142

o           o         xo        xxx

 

 

 

Pojat 11

 

 

100 m

1.  Joel Myllyntaus  JKU  15,4

2.  Aaro Kuorenlahti JKU  16,0

3. Saska Pylvänäinen Jyväskylä  16,6

4. Eero Kuukkonen PetPet  17,7

5. Antton Pylvänäinen Jyväskylä  18,0

6. Eetu Kotka Tampere  18,7

7. Durante    Ranska 18,8

 

 

 

Pituus

1. Joel Myllyntaus  JKU  376

359   373  376  369

 

2. Aaron Kuorenlahti  JKU  362

362  346  339  349

 

3. Eero Kuukkonen PetPet  343

310  343  319  317

 

4. Sasla Pylvänen Jyväskylä  325

307   285  301  325

 

5. Anton Pylvänen Jyväskylä  291

291  -  285  289

 

 

Korkeus

 

1. Joel Myllyntaus  JKU   115

90        95      100      105        110        115       120

-           -         o          o             0           o         xxx

 

2. Amos Gummerus  KUY   105

90        95       100      105        110       115        120

o           o          o           o          xxx

 

 

 

 

Pojat 9

 

 

100 m

 

1. Sebastian Sironen    Tampere   16,9

2. Peetu Repo  Toijalan Vauhti   17,3

3. Roope Autio  Jyväskylä   17,7

4. Eetu Vehmas Muuramen Yritys  18,2

5. Enso Silvonen Soinin SISU  18,8

6. Jaakko Heimonen Pylkönmäki  21,0

7. Samuel Nazareno  Jyväskylä  21,9

8. Arno Keskinen KU68   21,9

 

 

Pituus

 

1. Peetu Repo  Toijalan Vauhti  328

321   293   322   309

 

2. Eetu Vesiaho  Muuramen Yritys  306

295   306  171   281

 

3. Amos Gummerus  KUY  273

243   264   273   271

 

4. Enso Silvonen Soinin SISU   267

224   264   267   256

 

5. Jaakko Heimonen Pylkönmäki  251

247   251   238   242

 

6. Tiitus Sorri  Saarijärvi  224

175   154   224   146

 

7. Jaakko Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 219

214   219   215   211

 

 

 

 

Pojat 7

 

 

60 m

 

1. Vilho Kestinmäki Ähtäri 11,2

2. Konsta Rossi  Saarijärvi  11,5

3. Matias Nyholm  Kerava  11,7

4. Eppu Repo  Toijalan Vauhti  11,9

5. Aleksanteri Vehviläinen Pylkönmäen Yrittävä 12,3

5.  Jose Sironen Pylkönmäen Yrittävä 12,3

7. Tiitus Sorri Saarijärvi 12,4

8. Eemi Päivärinta Jyväskylä 12,5

9. Joacim Pylvänen  Jyväskylä 12,7

10. Alexi Oivanen JKU  12,8

11. Topias Viinikka Keuruun Kisailiat  12,9

12. Sakari Hilditch  Espoo  13,3

13. Viljo Ollikainen Karstula 13,5

14.  Eetu Nieminen  Äänekoski  13,7

15. Verneri Viitanen  Pylkönmäen Yrittävä 14,1

16. Paavo Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 14,5

17. Aleksi Heimonen Pylkönmäki  15,4

 

Pojat 5

 

 

60 m

 

 

1. Elias Poikonen Karstula14,1

2. Veeti Oikari Karstula 14,8

3. Feetu Hakmesaari Karstulan Kiva  15,3

4. Otto Peränen Pylkönmäen Yrittävä 15,4

5. Alpo Sillantaus Helsinki  15,5

6. Mikael Pöntinen  Alajärvi  15,8

7. Onni Tarvainen Karstulan Kiva 16,6

8. Matias Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 17,1

9.  Lauri Talaskivi  Jyväskylä  17,1

10.  Sulo Järvinen  Jyväskylä  19,1

 

 

 

 

 

Pojat 4

 

 

40 m

 

 

1. Samuel Malinen Jyväskylä  10,1

2. Voitto Liimatainen  Ruutana 11,1

3.  Väinö Oikari Karstulan Kiva 11,5

4. Lassi Länkinen Pylkönmäen Yrittävä 12,9

5.  Pietari Heimonen Pylkönmäki  30,2

 

 

 

 

Pojat 3

 

 

40 m

 

 

1. Antton Riihimäki  Uuraisten Urh.  15,5

2. Klaus Kallionsivu   Tampere  16,2

3. Sebastian Saxberg  Muurame  16,5

4. Petrus Lehtonen  Helsinki  17,4

5. Henri Hänninen  Laukaa  22,7

6. Jere Peränen  Espoo 24,3

7. Jose Pietiläinen Äänekoski 24,9

8. Oiva Päivärinta Jyväskylä  25,3

9. Noel Pietiläinen Tampere  30,3

10. Otto Tarvainen Karstulan Kiva 33,9

11. Kasper Lehtonen Helsinki  53,0

12. Adiel Keisanen Pylkönmäen Yrittävä 54,7

13. Anton Poikolainen Jyväskylä  1.35,8

 

 

 

Tytöt 15

 

 

300 m

 

1. Lotta Tuikkanen  Kajaanin Kipinä  49,7

2. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä 51,8

3. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 1.00,8

 

 

Keihäs

 

1. Netta Kallio Pylkönmäen Yrittävä 16,66

9,02     12,52   14,74  14,12   16,66   13,07

 

2. Aada Erämäki  Karstulan Kiva  16,38

14,64   12,68   14,52   15,62   14,47   16,38

 

3. Ella-Noora Huhtanen Karstulan Kiva  11,24

8,48   7,31   9,52   10,40  11,24   8,76

 

 

Pituus

 

 

1. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä  449

449     422    448    422

2,5        0,1     0,3    2,4

 

2. Riikka Sorri Pylkönmäen Yrittävä  407

-          407      402      -

1,9         1,0         1,6    0,9

 

3. Aada Erämäki  Karstulan Kiva 346

323    345     330     346

2,3       0,0      0,3     0,3

 

 

Korkeus

 

 

1. Riikka Sorri Pylkönmäen Yrittävä 140

125      130      135        140        145

-          o           o          xxo        xxx

 

2. Emilia Malinen Pylkönmäen Yrittävä  140

125     130       135      140        145

o          o           o         xxo        xxx

 

3. Aada Erämäki Karstulan Kiva   125

100      105      110       115       120      125      130

o           o          o           xo        o          xo        xxx

 

 

 

 

Tytöt 13

 

 

300 m

 

1. Riina Myllylä  Vantaan Triatlhon  53,2

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  54,6

3. Iiris Kuorinki  Äänekosken Urh. 1.00,1

 

 

Keihäs

 

1. Iiris Kuorinki Äänekosken Urh. 23,25

18,48   23,25   21,82   22,38   22,25   20,30

 

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  15,78

14,44   13,48   15,02   13,08     15,22    15,78

 

 

Pituus

 

1. Eevi Ylitalo  JKU  434

410       -       429      434

0,7      1,8      0,6        0,6

 

2. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  3,92

375         391      379          392

1,9           1,3       0,4          1,0

 

3. Iiris Kuorinki Äänekosken Urh.   324

313       324      321      297

1,8       2,3       1,1       3,2

 

 

 

Korkeus

 

 

1. Iida Sironen Pylkönmäen Yrittävä  120

95          100         105          110       115        120        125

o               o            o             o            o           xxo        -

 

 

 

Tytöt  11

 

100 m

 

1. Helmiina Malinen  Uurainen  16,2

2. Meea Oikari SaPu    16,4

3. Melissa Koritula  SLVantaa 16,8

4. Ruusa Paananen Keuruun Kisailiat   17,5

5. Veera Autio  Jyväskylä  17,8

6. Savanna Mäkinen Los Angeles USA 18,3

7. Liia Suurjoki  HKV  18,4

8. Essi Parkatti Skeitin Clup Turku  19,0

9. Elli Kestinmäki Ähtäri 19,5

10. Iina Pakkanen JKU  20,3

 

Pituus

1. Meea Oikari  SAPU   349

349   331   336   337

 

2. Ruusa Paananen Keurun Kisailjat 344

340   332   321   344

 

3. Liia Suurjoki  HKV  344

334   326   314    344

 

4. Sara Myllyntaus JKU  316

315   309    316   296

 

5. Veera Autio Jyväskylä  316

316   303   302   313

 

6. Lilja Löytömäki Pylkönmäen Yrittävä 304

283   295   304   282

 

7. Minja Järvinen   264

256   263   258   264

 

 

Korkeus

 

1. Liia Suurjoki  HKV 95

80    85    90    95     98

o      o      o     xo     xxx

 

 

Tytöt 9

 

100 m

 

1. Sara Myllyntaus  JKU   17,3

2. Vilma Kokkinen KIHO  17,5

3. Enni Vilander Karstula 18,6

4. Aliisa Arkko  Laukaan Urheilijat  19,0

4. Iina Parkatti Lieto  19,0

6. Emma Sironen Pylkönmäen Yrittävä 19,0

7. Essi Pakkanen Jyväskylä  19,6

8. Elisa Hilditch Espoo  19,9

9. Minja Järvinen Jyväskylä  19,9

10. Aada Poikonen Kiva  20,1

11. Krista Parviainen Pylkönmäen Yrittävä 21,2

12. Veera Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 21,6

13. Saaga Tulppo Vantaa  22,2

14. Anniina Löytömäki Soinin Sisu 24,8

 

 

Korkeus

 

1. Aliisa Arkko Laukaan urheilijat 98

80         85      90      95       98        100

o           xo       o      xxo      xo         xxx

 

 

2. Iina Parkatti  Lieto       90

80        85       90      95       98

o         o          o       xxx

 

 

 

 

Tytöt 7

 

 

 

60 m

 

1. Aino Lehtonen Jyväskylä   11,50

2. Ella Vesiaho Muuramen Yritys  12,5

3. Linda Hänninen Laukaa  12,8

4. Vilma Kortelainen Palokka 12,9

5. Hertta Järvinen   13,0

6. Leona Vander-Putter Hollanti/ Rovaniemi  13,2

7. Reetta Paananen  Keuruu  13,2

8. Tinja Vihanninjoki Pylkönmäen Yrittävä 13,2

9. Eeva Lehtonen Jyväskylä   13,5

10.Elisa Keskinen Kangasala 13,5

11. Vilma Länkinen Pylkönmäen Yrittävä 13,8

12. Silja Autio Jyväskylä 14,8

13. Neea Pöntinen Alajärvi 15,5

 

 

 

 

 

Tytöt 5

 

 

60 m

 

 

1. Emilia Saariniemi Kiva  14,3

2. Noella Vander-Putter Hollanti/ Rovaniemi  14,5

3. Emma Mäkipää  Jyväskylä  14,6

4. Edith Tuovinen Karstula  15,3

5. Vanessa Pekkanen Jyväskylä  16,1

6. Amelia Keisanen Pylkönmäen Yrittävä  16,5

7. Senni Vaajasaari Siikainen 18,1

8. Adalmiina Vehviläinen  Pylkönmäen Yrittävä 18,8

 

 

 

Tytöt 4 v

 

 

 

40 m

 

1. Elsa Rosti Saarijärvi 10,6

2. Meea Pekkanen  Karstula 10,8

3. Jade Lehtonen Ähtäri  11,9

4. Taika Talvimyllylä  Vantaa 13,1

5. Viola Viitanen Pylkönmäen Yrittävä 13,2

6. Aino Sillantaus Sapu   13,9

7. Alina Harju Sapu  14,7

8. Vivia Sironen Pylkönmäen Yrittävä 14,7

9. Mirella Hännienn Vantaa 15,9

 

 

 

Tytöt 3

 

 

40 m

 

1.Vivian Virtanen Karstula 12,6

2. Kerttu Hautanen Pylkönmäen Yrittävä 16,5

3. Amillia Vallinneva    17,5

4. Marissa Nieminen  Saarijärvi 18,6

5. Aada Isoaho Karstula  32,40

6. Hertta Liimatainen Ruutana   33,6

7. Lyyti Kantalainen Keuruu  37,6

8. Iida Alapiha Saarijärvi  1.01,5

9. Taiga Lehtonen Ähtäri 1.09,5

 

 

 

Isät

 

300 m

1. Jaska Repo  Toijala 54,3

 

Miehet

Saappaan heitto

 

1. Tuomas Erkkilä  28,43

2. Tomi Hyökyvaara  26,89

3. Simo Kulju  Palokka 25,13

4. Jarkko Liimatainen Ruutana 23,70

5.Toni Viinikka Hirvikylän Rytke  23,65

6. Aki Kallionsivu  22,55

7. Herik Enke Palokka  21,80

8. Eero Mäkinen 21,40

9. Timo Jokinen Saarijärvi  20.47

10. Jukka Palomäki 20,22

11. Jani Löytömäki 19,89

12. Jyri Lehtonen 19,33

13. Urpo Päivärinta  17.72

14. Viljami Viitanen  15,87

15. Martti Ronkainen Toijala 11,11

 

 

 

Äidit

 

300 m

 

1. Sanna Myllylä Vantaan Trhialton 55,6

2. Minna Salonen Kiho  55,9

 

Naiset

Saappaan heitto

 

1. Katja Honkonen  19,80

2. Anneli Friman 16,58

3. Marjo Lamminsivu  15,95

4. Tiina Päivärinta Palokka 15,64

5. Sanna Kortelainen Palokka 14,96

6. Satu Honkonen  14.80

7. Tiina Löytömäki  14.49

8. Anna- Maija Liimatainen 12,82

9. Anita Päivärinta 12,42

10.Anna-Liisa Liimatainen 11,40

11. Sara Olappi  Italy 11,07

12. Seija Talaskivi  8,32

13. Lilja Löytömäki 6,92

Jäsentiedote 2019

Pylkönmäen Yrittävä ry on tehnyt kunnioitettavat 107 vuotta talkoita.

Kiitos taas kerran eri jaostojen vetäjille ja porukan kokoajille.

Aina asiat ei mene putkeen: Pylkön Hiihdot jouduttiin perumaan vaarallisen jäisten latujen vuoksi.

Pylkönmäki näkyvästi esillä sekä tulevia tapahtumia:

TV1 Suomi Love la 30.3. klo 21.15.

YU-Harjoitukset ke-su

sählyvuoro to 17.30

Pääsiäiskokko yhdessä Pylkön Ääänen kanssa 20.4. klo 19.30

Kyläraitin siivous pe 10.5. klo 17.30

Tallinnan risteily la-su 18.-19.5.

VKS osakilpailu to 4.7.

Kirmot 18.7.

Pentin Olympialaiset 45-vuotta 20.7.

Sakun hölkkä 30.8.

Jäsenmaksu 2019: aikuiset 5€, perhekortti 15€

Tilinumero: FI84 5376 0940 0019 56

Pylkönmäen Yrittävä ry

 

Iltahiihdot ti 19.3.klo 18

Kaikille avoimet Iltahiihdot koululla tiistaina 19.3. klo 18 alkaen.

Sarjat ja matkat katsotaan paikanpäällä. Hiihdot pidetään jos sää vain suinkin sallii.

Ei osanottomaksua!

Tervetuloa!

Yrittävän hiihtojaosto

68. Pylkön hiihdot PERUTTU

Viime päivien lämpimät, tuuliset ja sateiset säät ovat tehneet ladut tällä hetkellä osin hiihtokelvottomiksi.

Sääennuste ei lupaa helpotusta eikä pakkanenkaan paranna asiaa myöskään.

Yrittävän puolesta

Juha Länkinen

Hiihtojaoston pj

0405689152

68. Pylkön Hiihdot PERUTTU

KANSALLISET 68. PYLKÖN HIIHDOT

 

SUNNUNTAINA 3.3. 2019 klo 11

KILPAILUJEN JOHTAJA: Juha Länkinen

TEKNINEN ASIANTUNTIJA: Martti Kuha

KUULUTUS: Heikki Mäkinen

PALKINNOT JA PR-TEHTÄVÄT: Pentti Särkioja

PALKINTOJEN JAKO: Matti Syrjälä

LÄHTÖ: Pentti Pekkanen, Jorma Merta, Kauko Lehtonen, Vesa Lehtomäki

LÄHTÖ- JA MAALIALUEEN VALVONTA: Hannu Keisanen, Kalevi Collin

KENTTÄALUEEN VALVONTA: Mikko Raitanen, Harri Leminen

AJANOTON VASTAAVA: Markku Helle

AJANOTTO VÄLIAJAT: Juha Jokinen, Petri Lahti

MAALI: Erkki Honkonen, Antti Vilkkilä, Hannu Ahlgren,

VÄLIAJAT: Erkki Pekkanen, Hannu Talaskivi, Juhani Vainio

MAALIAJAN JA KILPAILIJANUMEROIDEN VARMISTUS: Pekka Niinikoski, Kalevi Suortamo

ENSIAPU: Kai Ollinen + ryhmä

LATUPARTIO: Lasse Särkioja, Lasse Ahlgren

LADUT: Pentti Särkioja, Juhani Vainio

NUMEROLIIVIT: Javier ja Sanna Moreno+yu-nuoret

LIIKENTEEN OHJAUS: Seppo Henriksson, Eero Mäkinen, Jani Löytömäki+ryhmä

KILPAILURAVINTOLA: Aija Mäkinen, Liisa Mäkinen, Sirkka-Liisa Collin, Airi Mustamäki, Marja-Leena Pekkanen, Pirkko Suortamo

LIIKENTEENOHJAAJAT JA RAVINTOLAN HENKILÖKUNTA PAIKALLA KAKSI TUNTIA ENNEN KILPAILUJEN ALKUA, KAIKKI TOIMITSIJAT TUNTIA ENNEN KILPAILUJEN ALKUA!

LIIKUNTASALIN SEKÄ KILPAILUALUEEN JÄRJESTELYTALKOOT PE 1.3. ALKAEN KLO 17 JATKUU LAUANTAINA KLO 10!

Mikäli sinulla on voittamaton este saapua toimitsijaksi tai et saa sijaista, soita Juha Länkinen, puh. 040-568 9152

22. Sakun Hölkkä 31.8.2018 tulokset

22. Sakun Hölkkä 31.8.2018 tulokset

 

M 7km

 

  1. Jarkko Nieminen JKU 22.48
  2. Teemu Rautiainen Äänekosken urheilijat 27.24

 

M40 7 km

 

  1. Harri Lamminsivu VaajakoskenKuohu 27.57
  2. Jukka Eskelinen VaajakoskenKuohu 30.54
  3. Marko Mustonen Koiviston Kipinä 31.12

 

M50 7km

 

  1. Tuomo Ahonen Keuruu 30.05
  2. Veijo Åberg Team LAS 32.25
  3. Pekka Nieminen Lannevesi 40.13

 

M60 7 km

 

  1. Auvo Ruuska Sapu 34.31
  2. Pekka Puukkoniemi Virtain urheilijat 35.54
  3. Tarmo Kinnunen Suol.Urho 36.48
  4. Ari Tolmunen Kensu 37.58
  5. Markku Linnakoski SRV rakennus,Lohja 39.59

 

P14 3 km

 

  1. Anssi Mustonen Koiviston Kipinä 9.47
  2. Kristian Moreno Pylkönmäen Yrittävä 11.58
  3. Daniel Eskelinen Happee 12.13

 

P12 3km

 

  1. Santtu Kynnäs Sapu 13.13
  2. Roope Korhonen LKP 13.19

 

N 7km

 

  1. Katja Mustonen Koiviston Kipinä 27.58
  2. Satu Rautiainen Äänekosken Urheilijat 28.14

 

N50 7km

 

  1. Sirpa Rintamäki Virtain Urheilijat 30.51
  2. Tuuli Nieminen Lannevesi 40.13
  3. Vuokko Luoma Ähtäri 43.56

N60 7km

 

  1. Anna-Maija Jokiautio Keurusselän Maraton 38.12
  2. Mirkka Tättilä Virtain Urheilijat 44.02

 

T12 3km

 

  1. Sofia Moreno Pylkönmen Yrittävä 12.02

 

Hölkkä 3km

 

  1. Mirja Kiminkinen Pylkönmäki 14.06
  2. Satu Honkonen Karstulan Kiva 14.22

 

Hölkkä 7km

 

  1. Kimmo Lähteinen Sapu 31.47
  2. Lasse Ahlgren Pylkönmäki 36.38
  3. Mikko Raitanen Pylkönmäen Yrittävä 52.01

    Reima Luoma Ähtäri 52.01

 

Viispiikkinen Cup Pylkönmäki 5.7.2018 tulokset

Viispiikkinen Cup Pylkönmäki 5.7.2018

 

Ei eräjakoja, käsiajat, ei tuulilukemia

 

P 15 600m

  1. Kristian Moreno PylkYr 2.19,3

 

P 15 keihäs

  1. Kristian Moreno PylkYr 7.92

 

P 13 300m

  1. Otto Hautanen PylkYr 52.7
  2. Joonas Kemppainen KarstKi 1.00,2

 

P 13 keihäs

 

  1. Otto Hautanen PylkYr 38.94
  2. Jere Rautakumpu PylkYr 9.13

 

P 11 300m

  1. Oliver Hautanen Dallas Texas 59.8
  2. Aapo Pimiä Sapu 1.04,9
  3. Reino Hautanen PylkYr 1.05,9

 

P 11 Keihäs

  1. Oliver Hautanen Dallas Texas 27.54
  2. Aki Huikari Sapu 23.32
  3. Reino Hautanen PylkYr 13.84
  4. Aapo Pimiä Sapu 10.21

 

P 9 100m

  1. Samuel Salo Espoo 16.5
  2. Elias Oittinen Sapu 16.7
  3. Åke Pimiä Sapu 19.1
  4. Antti Leppänen Sapu 24.2

 

P 9 pituus

  1. Elias Oittinen Sapu 359
  2. Åke Pimiä Sapu 279
  3. Antti Leppänen Sapu 241

 

P 7 100m

  1. Luciano Hautanen Dallas Texas 19.7
  2. Jooas Oittinen Sapu 20.8
  3. Touko Väätänen Vantaa 21.8
  4. Markus Huikari Sapu 22.0
  5. Roope Moreno PylkYr 22.1

 

P 7 Pituus

  1. Luciano Hautanen Dallas Texas 235
  2. Jooas Oittinen Sapu 233
  3. Roope Moreno PylkYr 210

P 5 60m

  1. Matias Nyholm Kerava 13.0
  2. Niklas Siikaranta Sapu 13.5
  3. Sebastian Siikaranta Sapu 13.7
  4. Andreas Oittinen Sapu 14.1
  5. Oliver Lustig Hämeenlinna 14.9
  6. Eeli Rantanen KarstKi 15.6
  7. Eeki Hiekkanen Tampere 15.9
  8. Sakari Moreno PylkYr 18.5
  9. Veeti Oikari KarstKi 19.5
  10. Ruben Oittinen Sapu 20.5

 

P 5 pituus

  1. Matias Nyholm Kerava 226
  2. Niklas Siikaranta Sapu 189
  3. Andreas Oittinen Sapu 167
  4. Eeli Rantala KarstKi 165
  5. Oliver Lustig Hämeenlinna 152
  6. Veeti Oikari KarstKi 129
  7. Sebastian Siikaranta Sapu 112
  8. Ruben Oittinen Sapu 98
  9. Sakari Moreno PylkYr 70

 

N17 kuula

  1. Jenni Honkonen KarstKi 9.34

 

T 15 600m

  1. Jenni Kiminkinen JKU 1.54,0

 

T 15 kuula

  1. Jenni Honkonen PylkYr 9.20
  2. Emilia Malinen PylkYr 7.68

 

T 13 300m

  1. Netta Kallio PylkYr 50.1
  2. Sofia Moreno PylkYr 50.8
  3. Annika Vilen RiihimKis 51.0

kilp ulkopuolella Emilia Malinen PylkYr 50.5

 

T 13 korkeus

  1. Annika Vilen RiihimKis 120
  2. Sofia Moreno PylkYr 120

 

T 11 300m

  1. Eerika Vilen RiihimKis 57.8
  2. Mianna Liimatainen Sapu 59.0
  3. Veera Lehtonen TuUL 1.04.6
  4. Vilma Järvinen KarstKi 1.07.4
  5. Annika Leppänen Sapu 1.20.0

 

 

 

T 11 Korkeus

  1. Eerika Vilen RiimKis 120
  2. Iida Sironen PylkYr 115
  3. Senni Haapakoski Sapu 115
  4. Veera Hakala Jyväskylä 95
  5. Vilma Järvinen KarstKi 90
  6. Veera Lehtonen TuUL 90
  7. Annika Leppänen Sapu 85

 

T 9 100m

  1. Lotta Stella Turpeinen KarstKi 18.0
  2. Sara Haapakoski Sapu 18.3
  3. Vappu Väätänen Vantaa 18.6
  4. Milja Väätänen Helsinki 19.2
  5. Tinja Saariniemi KarstKi 19.8
  6. Melina Tenhonen KarstKi 20.3
  7. Neeli Oikari KarstKi 20.7
  8. Erin Hakala Jyväskylä 21.5

 

T 9 pituus

  1. Lotta-Stella Turpeinen KarstKi 299
  2. Sara Haapakoski Sapu 293
  3. Melina Tenhonen KarstKi 260
  4. Tinja Saariniemi KarstKi 259
  5. Neelia Oikari KarstKi 233

kilpailun ulkopuolella

Netta Kallio PylkYr 437

Emilia MalinenPylkYr 426

 

T 5 60m

  1. Emilia Saariniemi KarstKi 17.0

 

T 5 Pituus

  1. Emilia Saariniemi KarstKi 129

 

 

Jäsentiedote 2018

Yrittävä on hoitanut Pylkönmäen kirkonkylän liikuntapaikat vuodesta 2009 lähtien. Työt on urakoitu täysin talkoilla, senttiäkään työpalkkoja ei ole laskutettu ja siitä suuret kiitokset kaikille mukana olleille. Jatkossa on toiveena, että löytyisi yrittäjä tai yritys hoitamaan tehtävää tai vuonna 2019 on vaihtoehtona, että Saarijärven kaupunki hoitanee kyseisen työn resurssiensa puitteissa. Positiivinen tieto on että kaupungin investointisuunnitelmassa on vuodelle 2019 esitetty Pylkönmäen urheilukentän kunnostamiseen 20 000 euron määrärahaa.

Kauden tapahtumia mm.:

4.3. 67. kansalliset Pylkön Hiihdot

8.3. piirikunnalliset Pylkön Iltahiihdot

11.3. Reppuhiihto Karankajärvellä yhdessä Pylkön Äänen kanssa

9.5. kylänraitin siivoustalkoot yhdessä Pylkön Äänen kanssa

19.-20.5. kevätristeily Tallinnaan Silja Europalla (lähtö Pylköltä 19.5. klo 11)

5.7. VKS-cup osakilpailu Pylkönmäellä (ajankohta alustava, saattaa muuttua)

19.7. Kirmot Yrittävän talon pihassa, Yrittävä mukana järjestelyissä

21.7. 44. Pentin Olympialaiset

31.8. Sakun Hölkkä

Tammi-toukokuussa sählykerho koulun liikuntasalissa torstaisin klo 18.

Alakoululaisten liikuntakerho koulun liikuntasalissa sunnuntaisin klo 14.30.

Yleisurheiluharjoitukset keskiviikkoisin ja sununtaisin.

Toivomme runsasta osallistumista tuleviin tapahtumiin sekä hyvää menestystä kesän kisoihin Yrittävän urheilijanuorille! Lisäksi toivomme uusia urheilijoita tulemaan rohkeasti mukaan harjoituksiin ja kisoihin.

 

“Onnistuminen on asenne” Pentti Särkioja, puheenjohtaja

Jäsenmaksu 2018: aikuiset 5€, perhekortti 15€

tilinumero: FI84 5376 0940 0019 56

Pylkön Iltahiihdot to 8.3.2018

8.3.2018 661 Pylkön Iltahiihdot KSH  /  Saarijärvi
V
Matkat voivat vaihdella latutilanteen mukaan.
MYL V 10 km, NYL V 5 km, M10 V 2 km, N10 V 2 km, M12 V 2 km, N12 V 2 km, M14 V 2 km, N14 V 2 km, M16 V 3 km, M18 V 5 km, N18 V 5 km, M20 V 10 km, N20 V 5 km, M35 V 10 km, N35 V 5 km
Alkaen klo 18.00
Ilmoittautuminen paikan päällä alkaen klo 17.00.
tai sähköpostilla: pylkonhiihdot@gmail.com
osallistumismaksut: 4-16v:5€, 18-55v:10€
FI14 5376 0940 0035 07 Pylkönmäen Yrittävä hiihtojaosto

Pylkönmäen koulukeskus

Rahikaisentie 5, 43440 Pylkönmäki
Pylkönmäen Yrittävä, Juha Länkinen
puhelin: 040 568 9152

www.pylkonmäenyrittava.fi

67. Pylkön hiihdot su 4.3.2018 tulokset

Tulostettu 04.03.18 klo 14.39.01 Sivu 1
Pojat 10 vuotta 2 km V
Lähti : 4 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 4 Aleksi Jalasaho 40411804 Äänekosken Huima 7.07,9 0,0
2 3 Jesse Ravolainen 40282468 Kangasniemen Kalske 7.14,8 +6,9
3 6 Vilho Hietala 60163992 Ski Jyväskylä 7.44,9 +37,0
4 5 Erkka-Voitto Heinonen 40460104 Keuruun Kisailijat 7.57,8 +49,9
Tytöt 10 vuotta 2 km V
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 11 Alma Syrjä 40401426 Kinnulan Kinuski Team 7.08,0 0,0
2 10 Taru Kautto 60168680 Äänekosken Huima 7.24,3 +16,3
3 9 Viola Jokiaho 40343181 Ähtärin Urheilijat 7.27,5 +19,5
Pojat 12 vuotta 3 km V
Lähti : 4 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 15 Topias Vuorela 40209755 Ylistaron Kilpa-Veljet 11.30,8 0,0
2 18 Tatu Syrjä 40215551 Kinnulan Kinuski Team 11.40,5 +9,7
3 19 Antto-Ville Heinonen 40200259 Keuruun Kisailijat 11.51,3 +20,5
4 17 Aapo Kuronen 40465181 Jämsänkosken Ilves 12.29,5 +58,7
16 Kalle Tossavainen 40356615 Ski Jyväskylä Ei läht.
Tytöt 12 vuotta 3 km V
Lähti : 5 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 26 Lottaliina Holm 40139972 Viitasaaren Viesti 12.33,4 0,0
2 23 Alva Svenlin 40286488 IF Åsarna 13.34,8 +1.01,4
3 22 Iiris Kuorinki 40266846 Äänekosken Huima 13.59,3 +1.25,9
4 25 Meeri Kauppi 40198954 Kyrön Voima 14.08,5 +1.35,1
5 27 Jenna Ravolainen 40282464 Kangasniemen Kalske 14.32,8 +1.59,4
24 Siiri Suomi 40143205 Kangasniemen Kalske Ei läht.
Pojat 14 vuotta 3 km V
Lähti : 2 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 31 Niilo Kauppi 40143100 Kyrön Voima 12.07,6 0,0
2 30 Aki Pennanen 40081590 Kiuruveden Urheilijat 12.29,9 +22,3
Tytöt 14 vuotta 3 km V
Lähti : 1 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 34 Siiri Tossavainen 40126804 Ski Jyväskylä 12.31,9 0,0
Pojat 16 vuotta 5 km V
Lähti : 1 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 37 Eemil Salonen 40230996 Kuoreveden Kärki 16.06,3 0,0
Tulostettu 04.03.18 klo 14.39.01 Sivu 2
Pojat 16 vuotta 5 km V
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
38 Kalle Kauppi 32944956 Kyrön Voima Ei läht.
Tytöt 16 vuotta 5 km V
Lähti : 1 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 42 Viivi Syrjä 40136152 Kinnulan Kinuski Team 16.01,7 0,0
43 Iiris Helander 40138518 Keuruun Kisailijat Ei läht.
41 Kati Vertanen 40551140 Saarijärven Pullistus Ei läht.
Naiset 18 vuotta 5 km V
Lähti : 9 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 108 Sara Niittyviita 31861823 Kouvolan Hiihtoseura 13.56,8 0,0
2 105 Tuuli Liukkonen 30560442 Joutsan Pommi 13.57,1 +0,3
3 104 Riina Hakala 40252842 Kuoreveden Kärki 14.00,1 +3,3
4 100 Anni-Sofia Ankkuri 30855788 Seinäjoen Hiihtoseura 14.37,6 +40,8
5 103 Marika Aho 40094302 Ski Jyväskylä 15.12,5 +1.15,7
6 109 Aliina Vuorela 31983730 Ylistaron Kilpa-Veljet 15.36,9 +1.40,1
7 107 Aino Veijalainen 33240921 Kontiolahden Urheilijat 15.41,7 +1.44,9
8 101 Emilia Silkkola 40059874 Rautalammin Urheilijat 16.13,8 +2.17,0
9 106 Peppiina Holm 32304004 Viitasaaren Viesti 17.44,8 +3.48,0
102 Emilia Sillantaus 34396049 Vantaan Hiihtoseura Ei läht.
Miehet 18 vuotta 10 km V
Lähti : 5 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 115 Eemil Helander 32445675 Keuruun Kisailijat 24.54,5 0,0
2 118 Joonas Leppä 29632611 Kuoreveden Kärki 26.14,1 +1.19,6
3 113 Elmeri Voutilainen 29025600 Siilijärven Hiihtoseura 26.33,0 +1.38,5
4 117 Sakari Hynynen 40126801 Ski Jyväskylä 26.44,4 +1.49,9
5 114 Patrik Siekkinen 31846631 Jämsänkosken Ilves 28.03,9 +3.09,4
116 Olli Laitinen 33266455 Rautalammin Urheilijat Ei läht.
112 Johannes Vuorela 31013859 Ylistaron Kilpa-Veljet Ei läht.
Miehet 20 vuotta 10 km V
Lähti : 3 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 122 Arsi Ruuskanen 32313406 Siilijärven Hiihtoseura 24.55,0 0,0
2 123 Tomi Santasalo 33840693 Jämin Jänne 26.26,4 +1.31,4
3 124 Joona Mäkelä 31240978 Vetelin Urheilijat 26.33,3 +1.38,3
121 Anton Damlin 29548970 IF Femman Ei läht.
Tulostettu 04.03.18 klo 14.39.01 Sivu 3
Naiset 20 vuotta 10 km V
Lähti : 10 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 130 Emelie Svenlin 31333623 IF Åsarna 28.04,0 0,0
2 129 Sandra Jordman 31078454 One Way Pro Team 28.41,6 +37,6
3 137 Emmi Hakomäki 34492875 Tampereen Pyrintö 29.42,9 +1.38,9
4 136 Tiia Kauppinen 31128647 Juvan Urheilijat 30.11,6 +2.07,6
5 134 Reetta Silvasti 40141959 Puijon Hiihtoseura 30.36,5 +2.32,5
6 133 Krista Laitinen 32046825 Tampereen Pyrintö 30.37,3 +2.33,3
7 132 Roosa-Maria Niemi 29044746 Jämin Jänne 31.06,8 +3.02,8
8 127 Maiju Kovanen 31942483 Ski Jyväskylä 31.19,5 +3.15,5
9 128 Emma Hirvonen 32260229 Kangasniemen Kalske 32.50,7 +4.46,7
10 126 Elin Forsgård 30563177 If Minken 33.07,1 +5.03,1
131 Ronja Linna 31876397 Ski Jyväskylä Ei läht.
135 Elisa Parkkinen 31222527 Pyhäjärven Pohti Ei läht.
Naiset 35 vuotta 10 km V
Lähti : 2 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 140 Anne Hyytiäinen 27439340 Saarijärven Pullistus 30.32,0 0,0
2 141 Johanna Holm 40156016 Viitasaaren Viesti 31.48,2 +1.16,2
Naiset 10 km V
Lähti : 17 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 147 Ida Meriläinen 29000476 Ski Jyväskylä 28.14,2 0,0
2 145 Maarit Korpi 27471379 IF Åsarna 28.15,9 +1,7
3 160 Jessika Rolig 30991095 Enon Kisa-Pojat 28.20,4 +6,2
4 151 Heidi Lindfors 32152395 Vaasan hiihtäjät 28.21,3 +7,1
5 146 Titta Kuorelahti 27478521 Äänekosken Huima 28.24,9 +10,7
6 157 Silja Tarvonen 26762131 Kangasniemen Kalske 28.34,6 +20,4
7 158 Marja-Terttu Repo 27546068 Lahden Hiihtoseura 28.37,2 +23,0
8 148 Jenni Raivio 22987198 Ski Jyväskylä 28.47,2 +33,0
9 164 Riikka-Liisa Räsänen 27547326 Jämin Jänne 28.51,0 +36,8
10 165 Marie Sippus 27158618 Vörä IF 29.00,5 +46,3
11 154 Anni Kaipainen 27480328 Juvan Urheilijat 30.08,2 +1.54,0
12 153 Piritta Määttä 24870397 Kuusamon Erä-Veikot 30.09,2 +1.55,0
13 144 Maria Mikkonen 26607461 Ski Jyväskylä 30.18,3 +2.04,1
14 155 Fanny Storvall 29416798 IF Åsarna 30.43,6 +2.29,4
15 149 Krista Vohlakari 29476974 Kuusamon Erä-Veikot 31.06,1 +2.51,9
16 159 Emmi Rajala 31866310 Tampereen Pyrintö 32.15,2 +4.01,0
17 161 Anna Pitkänen 27531947 Punkalaitumen Kunto 35.16,4 +7.02,2
150 Anni Ahonen 28014939 Imatran Urheilijat Ei läht.
163 Heini Hokkanen 26127912 Kainuun Hiihtoseura Ei läht.
152 Emilia Myllykoski 28402949 Noormarkun Nopsa Ei läht.
162 Anne Penttilä 31925620 Vehkalahden Veikot Ei läht.
156 Ellinor Sundqvist 32004032 IF Mikken Ei läht.
Tulostettu 04.03.18 klo 14.39.01 Sivu 4
Miehet yleinen 15 km V
Lähti : 19 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 182 Sami Lähdemäki 27499432 Saarijärven Pullistus 36.21,0 0,0
2 171 Karri Hakala 28566966 Ilmajoen Kisailijat 36.31,1 +10,1
3 170 Verneri Poikonen 30303010 Äänekosken Huima 36.37,2 +16,2
4 180 Janne Häkkinen 26183464 Jämsänkosken Ilves 36.51,5 +30,5
5 174 Eeric Storvall 23327184 IF Åsarna 37.25,0 +1.04,0
6 179 Eero Aittolampi 30195147 OHS 37.28,1 +1.07,1
7 183 Jani Hämäläinen 21715730 Ski Jyväskylä 37.35,5 +1.14,5
8 177 Topi Kuorelahti 22187998 Äänekosken Huima 37.41,0 +1.20,0
9 172 August Högnabba 40390778 IF Åsarna 37.53,5 +1.32,5
10 185 Lasse Paakkonen 27530058 Pyhäjärven Pohti 38.22,7 +2.01,7
11 173 Arttu Kaario 30817975 Jämsänkosken Ilves 38.37,1 +2.16,1
12 176 Eerik Puranen 27537284 Saarijärven Pullistus 38.50,3 +2.29,3
13 169 Toni Huuskonen 27438354 Ski Jyväskylä 39.23,9 +3.02,9
14 187 Henri Kaukanen 27474745 Kuoreveden Kärki 39.36,9 +3.15,9
15 178 Benjamin Sundqist 31344722 IF Mikken 39.44,1 +3.23,1
16 184 Markus Malmberg 34100248 Jämsänkosken Ilves 40.12,4 +3.51,4
17 181 Jussi Pesonen 25001592 Kuusamon Erä-Veikot 42.28,2 +6.07,2
18 186 Aki Järvelä 27601217 Iso-Mustajärven Urheilija 42.29,4 +6.08,4
19 168 Teemu Sillantaus 31030298 Vantaan Hiihtoseura 42.55,6 +6.34,6
175 Tomi Kyrönlahti 29984385 Jämsänkosken Ilves Ei läht.
Miehet 35 vuotta 15 km V
Lähti : 1 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 190 Jari Holm 27436123 Viitasaaren Viesti 42.45,6 0,0
Miehet 50 vuotta 15 km V
Lähti : 2 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 194 Jari Kuhno 22159049 Saarijärven Pullistus 37.35,2 0,0
2 193 Jarkko Kauppinen 27474046 Ski Jyväskylä 43.44,6 +6.09,4
Miehet 55 vuotta 15 km V
Lähti : 4 Keskeytti : 0 Hylätty : 0
Sija Nro Nimi Lisenssi Seura Tulos Ero
1 199 Stefan Storvall 26764786 IF Åsarna 40.41,0 0,0
2 196 Kimmo Kouru 27473610 Rasti-Lukko 42.33,5 +1.52,5
3 198 Jari Mäkelä 27505119 Vetelin Urheilijat 42.56,4 +2.15,4
4 197 Jouko Kaukanen 27464218 Virtain Urheilijat 44.20,5 +3.39,5